Cindy

Výkon rozhodnutí

Co prosím, v exekuci znamená provést výkon rozhodnutí? Je to dražba nemovitosti, nebo rozdělení peněz mezi věřitele?

Nejlepší odpověď
standa

VÝKON ROZHODNUTÍ = EXEKUCE

Výkon rozhodnutí nebo-li exekuci lze nařídit a provést jen způsoby, které jsou taxativně stanoveny v občanském soudním řádu.

I.
Výkon rozhodnutí ukládajícího ZAPLACENÍ PENĚŽITÉ ČÁSTKY lze vynucovat jen těmito způsoby:

  1. srážkami ze mzdy
  2. přikázáním pohledávky (nebo-li ´obstavení bankovního účtu)
  3. prodejem movitých věcí a nemovitostí (nebo-li klasické zabavování majetku exekutorem)
  4. prodejem podniku
  5. zřízením soudcovského zástavního práva na nemovitostech.

II.
Výkon rozhodnutí ukládajícího SPLNĚNÍ JINÉ POVINNOSTI, než zaplacení peněžité částky, lze vynutit pouze těmito způsoby:

  1. vyklizením bytu
  2. odebráním věci
  3. rozdělením společné věci,
  4. provedením prací a výkonů.

III.
Ještě existuje pojem „výkon rozhodnutí o výchově nezletilých dětí“… ale to už je vyšší dívčí 🙂

Takže zpět k vaší otázce:

  • výkon rozhodnutí je „dražba nemovitosti“
  • „rozdělení peněz mezi věřitele“ je vše jiné, ale ´výkon rozhodnutí´ to není

🙂

Další odpovědi
HOMER

Rozhodnutí o exekuci…výkon rozhodnutí je tedy samotné zbavení vlastnictví.