petouf

Výkon na chlazení vody

Ahoj, rád bych se optal, jak spočítat výkon potřebný k ochlazení 20litrů vody ze 100°C na 20°C za cca 15–20 minut. Je na toto nějaký použitelný vzoreček? Může být i zjednodušený, jde mi o přibližný výpočet.
Potřebuji spočítat výkon peltierových článku s nimiž bych takto chladil nádobu s vodou.
Děkuji moc, přeji pěkný den

Odpovědi
Dochy

Ze 100°C?
Hele, první věc co potřebuješ, je mít chlazení.
Bacha, když říkám chlazení, myslím tím chlazení, nikoli peliéry. Peltiér ti pomůže při teplotách blízkých teplotám okolí. Ale pokud jseš na 100 stupních, bude Ti peltiér jen přidávat další teplo,, které budeš muset odvést pryč – předpokládám větrákem do vzduchu – a budeš s tím mít potíže. Jinak nezapomeň že peltiéry mají poměrně malou účinnost – v závislosti na požadovaném tepelném spádu to může být klidně kolem 10–20%. Takže počítej s tím, že do peltiéra můžeš vrazit třeba 100W, on ti bude chladit „studený konec“ výkonem 20W a ty na teplém konci budeš muset větrákem uchladit 120W. A při tom si dát bacha, abys peltiéra nespálil. Například jeden co jsme náhodou vybral na GM má jako maximální teplotu 90°C – a to si teď představ, že bys těch 100 chtěl použít jako studený konec a na teplém pak budeš mít třeba 180.

https://www.gme­.cz/v/1482957/tec1-127090s-peltieruv-clanek

Rozmysli si co přesně potřebuješ a pak můžeš přidat další informace do diskuse.

Můj odhad je, že samotný volně stojící plechový kýbl vody 100st horké bude do okolí dávat výkon kolem 500–1000W. Pokud to podpoříš větrákem tak i víc. A ty chceš peltiérem něco takového trumfnout?

Pokud ses inspiroval třeba chlazením procesorů, tam jde o to, že procesot má teplotu blízkou teplotě okolí. Požadavek je držet ho třeba na teplotách kolem 30–35st. Při použití klasického chladiče s větrákem je problém ten výkon odvést, když větrák tam fouká vzduch 25–30st. teplý. Peltiér pak pomůže tím, že teplo z procesoru zvedne na vyšší teplotu, třeba 80st a to pak ten chladič s větrákem zvládne vyfoukat i s tím výkonem navíc.

Emefej

Ano, použitelný vzoreček existuje. Hledej kalorimetrickou rovnici.

Kelt

Množství energie je m . c. (t2 – t1) -
kde m je hmotnost, to je 20 kg, platí pro vodu
c – je měrné teplo pro vodu – najdeš v tabulkách
t2 je 100 ° C, t1 je 20°C , tedy rozdíl je 80 C
Vyjde ti nějaká hodnota a to je energie, práce. No a práce dělená časem je výkon.
Tak hledej a počítej.

petouf

Tak je mi to jasné. Výkon bude – pokud počítám správně – 7kW? To je hodně, Sbohem peltiere. Asi kolem kýble naletuji spirálu z měděné trubky a budu chladit tekoucí vodou. Anebo vložim spirálu dovnitř kýble – to asi bude účinější.
Díky moc za příspěvky a přeji pěkný den 🙂

Dochy

7kW? jo, to odpovídá. 7,4 pro 15 minut. Jo ta voda bude efektivnější 😉 Pokud můžu doporučit: Pro vyšší efektivitu pro tebe může být zajímavé prohánět tudy tu chladící vodu od zdola nahoru a až i nahoře budeš mít teplotu skoro dobrou, nádobu promíchat (pokud je to třeba). Lze tak spotřebovat o něco méně chladící vody – po větší část chlazení se Ti může dařit ji ohřívat na vyšší teplotu a tedy ji lépe využít (viz rozdíl souproudý/pro­tiproudý výměník https://onlines­chool.cz/termo­mechanika/vyme­niky-tepla/ není to přesně Tvůj případ, ale částečně lze aplikovat)

Ale bacha, ber to jako věc k zamyšlení. Opět záleží na podrobnostech, které můžeš znát Ty, ale my o nich nemáme ani páru. Např. pokud to nechceš používat pravidelně, bude pro Tebe lepší použít méně trubek a více chladící vody.