Alfried88

Jak se díváte na vykání na sociálních sítích?

Ahoj,
prijde mi totalne smesny, kdyz me nekdo na socialni siti vyka, ci to po me dokonce pozaduje. Na tu vzdy danemu individuu odvetim, ze vykam pouze tem, kterych si vazim. A on mezi ne rozhodne nepatri.
Jak se na to divate vy?

Nejlepší odpověď
Vojta24

Reaguju na to tak, že jsi nevychovaný namyšlený floutek a takovým já chlapče TYKÁM. Když tě někdo požádá o vykání máš mu slušně vyhovět a odpustit si tyhle nejapné kecy.

Další odpovědi
Rokio

Podle mě nemáš pravdu a chováš se trochu arogantně.

Pokud bys psal zprávu učiteli na sociální síti, tak bys mu měl vykat. To stejné platí, pokud něco napíšeš politikovi nebo například finančnímu poradci, či úředníkovi v bance.

Někteří mladí lidé lidé pracující ve finančnictví používají sociální sítě pro komunikaci s klienty, zvlášť pokud je klient dlouholetým zákazníkem. Je to pohodlnější a rychlejší. Finanční poradce a úředník v bance je výše postavený než běžný člověk.

Platí pravidlo, když nevíš, jestli vykat, či tykat, tak raději zvol vykání.

anonym

No pokud ty máš nepřekonatelný problém vykat někomu koho si nevážíš, pak ten někdo má možná problém přijmout od tebe tykání právě proto že si tě hluboce neváží a husy z tebou za mlada nepásl. Je to vlastně stejný důvod jako ten tvůj, takže bys tomu měl bez snadno rozumět.

led

Pôvodné tykanie na internete vychádzalo z toho, že v začiatkoch internetu a masového rozšírenia počítačov prevládali anglofoní uživatelia. Ako iste viete, angličtina, na rozdiel od slovanských jazykov nepozná vykanie, v germánskych je dokonca onykanie, Nie je to len preto, ako si mnohí myslia, že v začiatkoch počítačov boli všetci naladení na jednu vlnu a boli bratia a sestry. Jednoducho angličtina zaviedla normu.
Pri rozšírení počítačov na národných sieťach, opäť tak ako tu píšu, sa vrátila k počítačom aj bežná etika. ale ako iste viete, spisovnú češtinu češtinu už pomali v médiách a na ulici ani nepočujete a začína sa navrch dostávať módna angličtina a jej spôsoby komunikácie.
Osobne si vykaním udržujem akysi bezpečnostný odstup, aby som náhodou niekomu neodhryzla kus nosa. Prepáčte, ale tykám len blízkym priateľom a deťom.

PS. Pokiaľ ste tomuto textu nerozumeli, môžem to zopakovať aj spisovnou češtinou.

Arne1

Vykání na Internet zanesli před několika lety laici, kteří si myslí že Internet je něco jako fyzický svět a že se musí změnit podle nich. Do té doby se na Internetu zásadně vždy tykalo. Podle mne je vykání na Internetu (a také v pracovním kolektivu) známkou nevychovanosti.

xiperio

Lidé by si měli vykat, i když jsou o generaci rozdílnější. Je jedno jestli na sítích, v dopise, nebo někde na ulici. Je zajímavé, že když přijde důchodce do obchodu a vidí tam 17 letého brigádníka, tak mu taky vyká. Tento nešvar tykání se rozmohl hlavně po netu, kde se každý skrývá pod rouškou anonymity. Ale kdyby se potkali v reálu. nevím jestli by si to dovolil.

aliendrone

V zásadě je mi to fuk, pamatuji internetový pravěk a tehdy bylo tykání naprosto běžné a normální. Nikoho tenkrát ani nenapadlo se nad tím pozastavovat. Etiketu do toho začli tahat mnohem později. Osobně preferuji tykání, ale pokud někdo vyžaduje vykání, nemám s tím problém (obvykle recipročně pochopitelně). :)

jsemjá

Jak kde, ale tady na odpovědích nám klidně tykej, souhlasím s tebou.

led

Arne1, nemyslím, že vykanie zaviedli laici.
Mnohí z nás, čo sme zažívali spolu začiatky počítačov na našom území, keď mnohí dnešní užívatelia ešte neboli ani v plánoch a skicách, si napríklad ešte stále vykáme a to je už dobrých pár desiatok rokov.

Vojta24

Arne1 sorry, ale nemůžeš dnes vyžadovat dodržování stejné neformální netikety jaká platila kdysi v době kdy na internet chodili převážně studenti a mladí lidé téměř stejných zájmů, všichni pařili gamesy, všichni nějak programovali, všichni se nějak prali s nastavením programů a neintuitivními systémy a společně se s trpělivostí zajímaly o zkvétající technologie IT, dřív nebo později by si stejně díky tomu podobnému pohledu na svět tykali tak si holt tykali rovnou od začátku aby to bylo jednodušší. Dnes je to úplně jiné jiné, privátní BBSky kde původní netiketa vznikala už odvál čas (pokud je tedy vůbec osobně pamatuješ) a s tím prostě přišla i jiná pravidla, daleko rozmanitější skupiny lidí, různých zájmů, různých věkových kategorii. Obnovené vykání k tomu prostě přirozeně patří.

Arne1

Samozřejmě pamatuju tu dobu, pamatuju i počítač LGP i když sám jsem na něm nikdy nic nedělal – nechával jsem ho mladším.

xiperio

Vykání budu praktikovat, až když mi to to ten člověk dovolí. Nejdu ovšem do extrému když hošíkovi dám bombon, o kterém vím , že ještě chodí do školky.