Psychotic

Vyhrál někdy český (nebo československý) fotbalový pohár tým z nižší ligy?

Nejlepší odpověď
bolak

"Národní poháry mají díky tomu, že se zde potkávají týmy z různých pater systému ligových soutěží, zvláštní náboj. Týmy z nižších lig mají obrovskou motivaci a hráči mnohdy životní šanci potkat se se svými idoly. Díky tomu vznikají překvapení, o které není nouze ani v historii Českého poháru.

Hned v prvním ročníku, konaném v sezóně 1939/40 se do finále na úkor tehdy jasně dominantních týmů Sparty a Slavie probojovali SK Prostějov a SK Olomouc ASO. Druhý jmenovaný zvítězil 3–1 a 2–1 a tak měl hned na úvod pohár v držení tým, který hrál ve 2. lize.

I na takovýchto stadionech se hraje Český pohár.
V roce 1970 při obnovení Českého poháru se taktéž druholigový LIAZ Jablonec probojoval až do finále, kde ale podlehl týmu TJ Gottwaldov, a to celkem výrazně 2–2 a 4–0.

Asi největší kuriozita se odehrála v následujícím ročníku 1970/71. V semifinále se střetla AC Sparta Praha se svým B-týmem, který nakonec zvítězil 2–1 a postoupil na její úkor do finále. Po dvou utkáních s týmem TJ Škoda Plzeň byl výsledek stále nerozhodný 1–1 a 3–3, proto následoval penaltový rozstřel. Všech deset hráčů své pokusy proměnilo a na toto pravidla nepamatovala. O vítězi musel rozhodnout až los, který, „ke štěstí historiků“, vyhrála Plzeň.

V sezóně 1975/76 se do finále dostalo SONP Kladno, další zástupce 2. ligy. Ve finále však vcelku jasně podlehlo Spartě. O dva roky později se to povedlo týmu AŠ Mladá Boleslav, který dokonce vyhrál první zápas 1–0, ale odvetu na hřišti svého soupeře, Baníku Ostrava, prohrál 0–2. V roce 1985 a 1991 se dokonce dvakrát podařilo ze 2. ligy postoupit až do finále Dynamu České Budějovice, ale v obou prohrálo o dvě branky.

V roce 1990 se Slovácká Slavii Uherské Hradiště podařilo projít do finále jako třetiligovému celku, poprvé a prozatím naposledy během historie. Tam nakonec podlehla Dukle 3–5. Poté prošly do finále ještě dva druholigové celky. V sezoně 1996/97 to byla slavná Dukla Praha, která ale 2. ligu ten rok vyhrála a postoupila zpět. Zajímavé jméno se ve finále ocitlo v ročníku 2000/01. FK Baník Ratíškovice, tehdy druholigový, dnes tým krajské A-třídy podlehl ve finále Slovanu Liberec pouze 1–2.

Výčet překvapení v ranějších kolech soutěže než je semifinále by byl hodně dlouhý. Vzpomeňme například na tým SK Slavia Praha, který v sezoně 2007/08 vypadl ve 3. kole s divizní SK Líšeň a v sezóně 2011/12 ve stejném kole opět s divizním Převýšovem dokonce v poměru 0–3. O překvapení tohoto typu bývá každý rok postaráno."
Doplňuji:
Jinač to že druholigovej tým vyhraje domácí pohár není zas až tak neobvyklý, kolikrát se stane že se takovej tým probojuje i do poháru uefa, a myslím že se dokonce jednou stalo, že takovej tým prošel do uefy, a ten samej rok sestoupil z druhý ligy, takže když pak další rok hrál evropský pohárový zápasy, byl už ve 3 lize.

Zdroj: http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Poh%C3%A1­r_%C4%8Cesk%C3%A9_po%C­5%A1ty