brosaidon

výhody a nevýhody geothermálních elektráren ??

každou odpověd cením

Nejlepší odpověď
Kepler

Výhody: energie čistá a levná, nejsou ale realizovatelné velké výkony řádu GW
Nevýhody: vysoké investiční a provozní náklady. Nelze realizovat zdaleka všude.

Geotermální energie je spíše nízkopotenciální a vhodnější pro vytápění. Třeba na Islandu je tak vytápěna většina domů a všechny skleníky na ovoce, vč. banánů.

Další odpovědi
Pepa25

výhoda: ekologický, prakticky nevyčerpatelný zdroj
nevýhoda: dostupný bohužel jen někde

aliendrone

Jak píše Kepler, je to ekologické (myslím DOOPRAVDY, ne jako elektromobily apod. kraviny) a energie je „zdarma“. Další výhodou je schopnost dodávat nominální výkon nepřetržitě (obvykle), na rozdíl od fotovoltaiky, větrníků aj. bejkáren, kde musíš počítat s nocí, bude víítr, bude dost vody apod.

Bohužel výkonově jsou to elektrárny SLABÉ (obvykle v řádech stovek kW výkonu), nicméně existují i s výkonem desítek MW. Jenže pokud si vezmeš JEDINÝ reaktor v JETE s výkonem 1000MW, tak je to pořád slabota. A i ty podmínky k jejich budování nejsou všude dobré, právě naopak. I přes vysoké pořizovací náklady je to dobře NÁVRATNÁ investice (i BEZ započítávání ekologicky pozitivního dopadu), tedy pokud by se to nestavělo u nás. I kdybychom měli podmínky jako na Islandu, tak jsem přesvědčen, že náklady na výstavbu a provoz (z rozpočtu) by přinejmenším desetinásobně převýšily výnosy. :(