Výhodnost úsporné žárovky (kompaktní zářivky)

Co je úspornější?
Nechat kompaktní zářivku/úspornou žárovku hodinu svítit za 11Watů nebo ji během hodiny 6× zapnou a vypnout?

Cena světelného zdroje (29 Kč) – Tesco

Nejlepší odpověď
anonym

nebojte se zhasínat úsporné zářivky, přece nemá smysl pořizovat úsporné a pak jimi svítit mnohem déle než by bylo potřeba, to jde pak úspora do háje 🙂

/// zdroj: http://www.in­brno.cz/view.php?cis­loclanku=2008110007 ////

uryvek z uvedeneho zdroje:

  • Lidé se často hádají o to, co je úspornější – při krátkém odchodu z pokoje zářivku nechat svítit, nebo ji zhasnout a pak znovu rozsvítit? Poraďte jim.

Pokud odejdete z místnosti na okamžik, nechte klidně rozsvíceno. Když bude pryč déle než pět minut, můžete bez obav zářivku vypnout. Je sice pravda, že při následném rozsvícení odebere trochu více energie, ale tato zvýšená spotřeba trvá opravdu jen nepatrnou chvilku. Proto se vám vyplatí zhasínat, energii tak ušetříte.

  • Dobře, rozsvícení tedy „nesežere“ příliš proudu. Ale říká se, že časté starty zářivkám škodí.

Časté vypínání a zapínání vadí z principu nejen zářivkám, ale i klasickým žárovkám. Ale máte pravdu, že dříve to byla Achillova pata úsporných zářivek. Dnes už jsou na tom mnohem lépe než před pár lety, takže ani s častými starty bych si hlavu příliš nelámal.

  • LMGTFY –