Rohlik

Jak funguje vyhazov z práce přes tři „A“?

Když dá člověk v práci výpověď a dostane 2 měsíční výpovědní lhůtu, tak spoustu jiných pracovních příležitostí zaměstnanci uteče.
Lze řešit svůj odchod tím, že člověk nedorazí 3× do práce a dostane tak 3× absenci? Jak to funguje a kam se takový odchod z práce zapisuje? Je pak problém se přihlásit na úřad práce nebo dostat se do jiného zaměstnání? Dozví se o takovém odchodu i všichni budoucí zaměstnavatelé?

Nejlepší odpověď
Kura

Pokud zaměstnavatel nesvolí z kratší výpovědní dobou, tak se musí „odkroutit“ dva měsíce. 3 x absence znamená hrubé porušení pracovní kázně a zaměstnavatel Vás vyhodí na hodinu na par.53 (tuším), ten se samozřejmě přenese do zápočtového listu, který uvidí budoucí zaměstnavatel a nebo na pracáku s tím budou také problémy, nemusí být přiznána podpora apod.

Další odpovědi
ivzez

„Vyhazov z práce přes tři A“ je nesmysl.

Tři neomluvené absence jsou pro okamžité zrušení pracovního poměru málo.
Zaměstnavatel, který ví, jak moc zaměstnanec chce odejít, tento krok ani nemusí použít (není povinností zaměstnavatele pracovní poměr zrušit).

Pokud byste přestal chodit do práce, může Vám zaměstnavatel i zpětně strhnout za každý den absence jeden až tři (rozhodnutí je na zaměstnavateli) dny dovolené, dopočítat zdravotní pojištění za dobu neplaceného volna a odvést je. Samozřejmě bude oprávněn Vám z poslední výplaty strhnout neoprávněně vyplacenou náhradu mzdy za dovolenou.

Měl byste počítat s tím, že svou absencí způsobíte zaměstnavateli
škodu, kterou bude oprávněn po Vás vymáhat soudně.

Pokud by zaměstnavatel po 5 neomluvených absencích pracovní poměr zrušil,
nebudete mít v následujících šesti měsících nárok na podporu v nezaměstnanosti
(a pravděpodobně ani na státní sociální podporu nebo na pomoc v hmotné nouzi,
protože nebudete považován za osobu v hmotné nouzi).

Těch šest měsíců platí i v případě, že nastoupíte do nového zaměstnání
a na ÚP se budete hlásit až potom.

O způsobu ukončení zaměstnání se dozví následující zaměstnavatel a bude na něm, jestli „to pošle dál“. Do potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtového listu)
to už napsat nemůže, ale pokud bude chtít, určitě si najde způsob, jak dalšího
potenciálního zaměstnavatele informovat.

—————
Poznámka:

Mojitek i Kura uvádějí paragraf ze staršího znění zákoníku práce,
nyní jde o § 55, odst. 1 písm. b).

Viz: http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p55

———–
Doplňuji:

U/Opravila jsem několik překlepů
a doplnila informaci ohledně krácení dovolené za neomluvenou absenci.

mojitek

z pracáku nebude podpora,ale pokud na to budoucího zaměstnavatele předem upozorníte,že můžete nastoupit s tím,že kvůli tomu budete mít od současného zaměstnavatele par.53,tak není problém. V příštím zápočtaku už to mít nebudete.
doplnění : ano,teď je to sice par.55,ale jinak se nic nemění…

Michálek1245

Pokud jste normálně pracoval, tak za ty dva měsíce výpovědní lhůty máte nárok na dovolenou a ty pracovní příležitosti můžete řešit tímto způsobem. A kromě toho tam bude nějaká zbytková dovolená. Další varianta je náhradní volno, či neplacené volno. Protože pozor na to, aby se pak ten vyhazov z práce neudál nikoliv přes dvouměsíční výpovědní lhůtu ale pro hrubé porušení pracovní kázně a půjdete z práce na hned. A to se pak klidně dostanete i na ten pracák. :)

Ludskvaril

„Šéf si mě zavolal do kanceláře, a dal mi na stůl výpověď dohodou. Přišlo to tak z ničeho nic a já to vůbec nečekal. Řekl jsem mu, že si to musím rozmyslet, ale podle mě to nemusím podepisovat, pokud s výpovědí nesouhlasím. Je to tak?

Luciiluc

Ano, to máte pravdu, pokud si myslíte, že je výpověď neoprávněná, tak nic nepodepisovat. Pokud se proti tomu chcete bránit, tak já spolupracuji s firmou, která to celé řeší soudně za mě.

Ludskvaril

Co přesně řeší soudně?

Luciiluc

Nepodepsala jsem dohodu, a tak jsem dostala stejně výpověď. Podle mého názoru neoprávněnou. Proto jsem si našla firmu neplatnyvyhazov .cz, která můj případ posoudila, a řeší to za mě. Je to běh na dlouhou trať, ale zase pokud by se soud vyhrál, tak dostanu odškodné. Jim platit nic nemusím, ani kdyby soud nedopadl dobře.

ivzez

„Výpověď dohodou“ neexistuje, jde
o rozvázání pracovního poměru dohodou.

Na návrh zaměstnavatele sice nejste povinen přistoupit,
ale zvažte to. Chce-li se Vás zaměstnavatel zb avit, dá Vám výpověď.

Já bych se s ním spíše zkusila dohodnout na odstupném
a na uvedení výše odstupného v písemné dohodě o rozvázání pracovního poměru.

ivzez

K odpovědi Kury:

Podle zákoníku práce činí výpovědní doba minimálně dva měsíce,
je možné (např. v pracovní smlouvě) sjednat delší výpovědní dobu,
nelze však sjednat kratší výpovědní dobu.

Není tedy možné svolit (S) ani ke kratší výpovědní době.
Zaměstnavatel může souhlasit s dřívějším ukončením
zaměstnání, ale nemůže povolit kratší výpovědní dobu.

Dřívější (rychlejší) ukončení zaměstnání je možné pouze v rámci „dohody o rozvázání pracovního poměru“, jež na sebe neváže žádnou výpovědní dobu.

Zákon č. 262/2006 Sb. o zaměstnanosti

Rozvázání pracovního poměru dohodou (§ 49):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p49

Výpovědní doba (§ 51):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/2006-262#p51