zjentek

Vyhází kukačka původní vejce z hnízda, anebo k nim pouze přiklade to svý a nechá v hnízdě vajec směs?

Nejlepší odpověď
annas

Jak to s kukačkou je, se dovíte v odkazu.
https://www.pri­roda.cz/clanky­.php?detail=1499

"Z výzkumu nejběžnějšího evropského hostitele kukačky – rákosníka obecného – je známo, že samice před parazitací hnízda nenápadně sleduje hostitelský pár při jeho stavbě z nějakého vysoko položeného pozorovacího „posedu“. Hnízdo navštěvuje před vlastní parazitací i několikrát, aby mohla nakladení svého vajíčka synchronizovat s kladením hostitele. Pokud by např. nakladla příliš brzo (před snesením prvního hostitelova vejce), hostitelé by parazitické vejce vždy vyhodili. Pokud by naopak nakladla příliš pozdě, vylíhlo by se parazitické mládě až pozdě a hrozilo by mu, že neobstojí v konkurenci se vzrostlými mláďaty pěstounů..

Jedná se o účelnou rozmnožovací strategii, kdy praví rodiče nechají svého potomka v obydlí někoho jiného a tím na nové rodiče přenesou i zodpovědnost za jejich krmení a výchovu atd.:

Zvláštní je i skutečnost, že kukačky kladou téměř vždy odpoledne (zatímco pěvci kladou ráno). Předpokládalo se, že důvodem je méně častá přítomnost hostitelů na hnízdě odpoledne, tato představa se ale nepotvrdila. Proč tedy klade kukačka odpoledne, nevíme.“

Další odpovědi
autacek

Vejce z hnízda vyhazuje většinou až nově vylíhlá kukačka. Musí to stihnout dříve, než se narodí nevlastní sourozenci, neb jen tak má větší šanci sama přežít.

Kepler

K vlastní otázce vyhazování vajec: kukačka snáší do hnízd některých pěvců vždy jedno vejce, jsou-li dvě, jsou od dvou různých kukaček. Někdy položí kukačka vajíčko nejdříve na zem, pak je uchopí do zobáku a uloží do hnízda. Často také vyhodí kukačka z hnízda vejce pěstounů nebo je sežere. Kolik vajec kukačka za sezónu naklade, není dosud známé – mluví se o 5, ale i o 25. Mnozí drobní ptáci hnízdo opustí, najdou-li v něm kukaččí vejce, jiní je „hodí přes palubu", další zas navrší na svou snůšku včetně kukaččího vejce nový hnízdní materiál a na něj pak nakladou nová vejce. Ale dost často cizí vejce přijmou a vysedí je s vlastními. http://www.chov­zvirat.cz/zvi­re/1537-kukacka-obecna/

Z toho mi vyplývá, že někdy vyhazují vejce kukačky (ale ne všechna), někdy i hostitelé.