T3NY

Vydá za těchto živnostenský úřad živnost?

Zdravím, nedavno jsem zaslechl, že pokud člověk nedodělá základní školu nemusí mu živnostenský úřad povolit provozování živnosti. Je to pravda? Popřípadě jaký zákon to upravuje?

Nejlepší odpověď
pusinka50

Na tzv, živnostenskou činnost „volnou“ zákon nevyžaduje prokazování odborné, ani jiné způsobilosti. Jedná se např. o různé druhy maloobchodů a velkoobchodů. K získání živnostenského oprávnění musíš splnit jen všeobecné podmínky. Seznam oborů živností volných je stanoven nařízením vlády č. 140/2000 Sb.
Jinak podmínkou provozování činností řemeslných je odborná způsobilost získaná vyučením v oboru.

http://www.me­sec.cz/clanky/ziv­nostenske-opravneni-a-s-r-o/

Další odpovědi
Drap

Co to je nedodělá základní školu ? Základní devítileté vzdělání u nás dosáhne každý, i když neabsolvuje všechny třídy. To je zákon. Samozřejmě, že mu nebude dáno živnostenské oprávnění, pokud na danou živnost je třeba vzdělání vyššího stupně.

ivzez

Záleží na tom, o jakou živnost by šlo.

Pro některé živnosti není potřebné žádné konkrétní vzdělání,
takže tam by měl živnostenský úřad oznámení živnosti přijmout.

Pokud by šlo o živnost řemeslnou nebo vázanou,
musel byste si najít ručitele (někdy nemusí stačit
ani ručitel).

Viz živnostenský zákon:
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1991-455
a
přílohy (volná živnost v příloze č. 4):
http://www.za­konyprolidi.cz/cs/1991-455#prilohy

  • –––

Poznámka:

Povinná devítiletá školní docházka není totéž jako základní vzdělání.

Povinnosu docházku splní každý – i ten.
kdo nedokončí všech devět tříd základní školy.

Základní vzdělání získá ten,
kdo úspěšně absolvuje celou základní školu.