Martin V

Východ a západ Slunce na konci prosince – dotaz. Čím je tento jev způsoben?

Zdravím, mám laický dotaz. V těchto dnech vychází Slunce každý den ráno přibližně o jednu minutu později a večer o jednu minutu později také zapadá. Například v východ 7.56, západ v 16.00, další den východ v 17.57, západ v 16.01 atd. Čím je tento jev způsoben? Pokud se odpoledne den prodlužuje, logicky by Slunce mělo každé další ráno vycházet dříve, ale není tomu tak (tento jev trvá jen několik dní). Také jsem zjistil, že přibližně v polovině prosince Slunce zapadá po několik dní ve stejný čas (15.58), ale východ Slunce se stále posouvá (7.56, 7.57, 7.58 atd.). Tím se den zkracuje pouze ráno. Na začátku ledna už je to správně – také ranní východ Slunce je každý den o jednu minutu dříve. Souvisí to nějak s rotací Země? Díky za odpověď, docela mě to zajímá.

Odpovědi
klumprt

Poskytnu zcela laickou odpověď, kterou nemám nijak ověřenou a teď mě napadla: Mohlo by to souviset s gravitačním působením Měsíce.

anonym

jednak slunovrat a jednak zimní čas
http://calendar­.zoznam.sk/sun­set-cz.php
Doplňuji:
K 22.12. a 23.12. je země nejdál od slunce, 24.12. a 25.12. se den prodlužuje.

annas

Na FyzWeb odpovědi je podobná otázka. Tazatel se ptá na časy východu a západu slunce v době zhruba od od 15. prosince do 5. ledna,. Třeba odpověď pomůže i vám.

http://fyzweb­.cz/odpovedna/in­dex.php?hledat=e­lipse

Jakub Jermář odpovídá takto:

"Ačkoli lidé celé věky používali sluneční hodiny k určování a měření času, ukazuje se, že Slunce není pro měření času příliš šťastná volba. Pohyb Slunce po obloze je totiž v průběhu roku značně nerovnoměrný. Postavíte-li si sluneční hodiny, budou se vám oproti klasickým hodinám občas předbíhat a jindy se zase opozdí (a to třeba až o čtvrt hodiny na jednu či druhou stranu, v závislosti na roční době). V důsledku této nerovnoměrnosti pohybu Slunce po obloze pak dochází také k opožďování či urychlování východu a západu Slunce oproti očekávaným časům (měřeným přesnými hodinami).

A co je tedy příčinou onoho nerovnoměrného pohybu slunečního kotouče? Jednou z příčin je sklon Zemské (rotační) osy vůči rovině oběhu Země okolo Slunce. Na obloze se pak sluneční kotouč nepohybuje po tzv. světovém (nebeském) rovníku, ale po tzv. ekliptice. Druhou neméně významnou příčinou je to, že Země neobíhá okolo Slunce po kružníci, ale po elipse. V souladu s Keplerovými zákony pak v periheliu (přísluní, místě nejblíže Slunci) obíhá rychleji než v aféliu (odsluní, místě nejvydálenějším). Udává se, že oběžná rychlost v periheliu je 30,28 km·s-1 a v aféliu jen 29,27 km·s-1, tedy zhruba o 3% méně, což se samozřejmě také promítá denních změn v poloze slunečního kotouče na obloze."