Výběrové řízení

Dobrý den,

hlásil jsem se o zaměstnání k jedné velké firmě (a.s /s.p).
Jednalo se o pozici která se během půl roku objevila na jejich stránkách asi 3×. Pokaždé jsem se přihlásil do konkurzu, měl jsem požadovanou kvalifikaci a odpovídal jsem hledanému profilu.
Ani jednou jsem se však neumístil, nepozvali mě ani na konkurz.

Jde nějakým způsobem zjistit, zda tato firma postupovala při výběrovém řízení tak jak měla? Zda výběrovka nebyla zřízená jen na „oko“ ale podnik měl již vybraného kandidáta.

Popřípadě mám se tam jít zeptat? Někde to nahlásit, že mám dojem o „nekalém řízení“. Co by jste mi poradili?

Děkuji za inteligentní a validní odpovědi.

s pozdravem Daniel Korte

Nejlepší odpověď
Drap

Stížnost podat můžeš, ale nebude to nic platné. Firmy a zvláště ty velké to mají tak ošetřené, že je to zcela neprůstřelné i kdyby to přišlo k soudu. Dost často se stává, že konkurz se vypisuje a uchazeč už je vybrán předem. Postaví se tak že splňuje vše potřebné a komise ho vybere.

Další odpovědi
lexx

Drahý kolego, to je běžná praxe, to je kapitalismus, to je volná soutěž ! Uvědom si, že na každou pracovní pozici se hlásí tak 100–150 ucházečů (podle kraje, regiónu apod.) kritéria splňuje tak 30, pozvaných je 10, jeden se tam dostane. Není v silách personalisty odpovídat všem. S tím se smíř a bude Ti líp. Ještě něco ?
Doplňuji:
Náhodilý žadatel z inzerátu zde sehraje víceméně pasívní roli statisty a figuranta do počtu. Aby to vpadalo demokraticky. Vítěz je (zpravidla) znám, určen dopředu. To se nezmění, moje praxe, 15 let a 50 firem.

anonym

Závěrečná formulace „inteligentní a validní“ se tváří jako projev člověka se základním právním povědomím. V tom případě by ti mělo být jasné, že personální politika soukromých právních osob (firem s právní subjektivitou) není vazaná Zákonem o výběrových řízeních a veřejných zakázkách.
Kvalifikace a profil ještě nemusí být jedinými kritérii a stínový konkurz občas také bývá, ovšem pak by jej neopakovali 3×.
Někdy opravdu stačí pár nešťastných hrubek v CV, odlišná praxe nebo přílišná vzdálenost bydliště, případně nežádoucí škola a máš prostě smůlu.
Jediné, co můžeš, dostavit se do dané firmy a slušnou formou vznésti dotaz, třeba ocení tvou iniciativu a houževnatost (možná i dobrý vnější dojem) a dají ti šanci i na jiné pozici.
P.S. Já preferuji osobní kontakt a buď je ukecám nebo aspoň vím na čem jsem.

Michal Kole

Jedině žalobu na firmu k soudu za diskriminaci. Podle zákona, ty nemusíš dokazovat nic, oni musí dokázat, že tě nediskriminovali.

Ale vzhledem k tomu, že se jedná o velkou firmu, tak asi mají tým právníků, tak s tvojí žalobou bude asi trochu problém.

Měl jsem podobný problém nikde mě nechtěli, přitom jsem profilu taky odpovídal a nakonec jsem skončil v psychiatrické léčebně a dostal jsem invalidní důchod.