Katulka13

Výběr štěněte WHWT :))

Dobrý den .. Právě nám zemřeli dva pejsci ve 4 a 5 letech .. :( oba byli francouzský buldočci .. jeden zemřel na epilepsii ( dostali ji až ve 4 letech .. pravděpodobnost že něco špatného snědl)( a druhý měl nádor na mozku ) a mamka si chce pořídit nového pejska. Akorát má pár podmínek .. :)) Nesmí pouštět chlupy a musí to být malé plemeno(mámě vrátka pro psa malé až středné velikosti psa nejvíc v cca 35 cm ).. vhodné do bytu s velkou zahradou a aby bylo docela aktivní :DD našli jsme na internetu West Highland White Terier a toto plemeno se nám zdá nejvhodnější a moc se nám líbí .. :D ale vyskytl se problém :DD mamka nechce pejska s pp ( prý zbytečné) a obáváme se , že když si pořídíme psa bez pp rodiče oba k vidění a pár štěnat s pp ale bohužel všechny ne.. jestli to bude to bude pořád to štěně od těch rodičů. Prý majitelé dají jen pár štěnat s pp aby moc neutráceli a ostatní prodávají bez pp ( nevíme právě jestli budou stále čistokrevná i bez pp).. nemáte někdo s tím zkušenosti? předem děkuji

Nejlepší odpověď
anonym

Musím vyvrátit mylné informace od uživatele mowla.
Pokud se štěně narodí chovateli čistokrevných psů, který splnil podmínky pro vydání PP (průkaz původu-rodokmen) tak je VŠEM štěňatům z vrhu PP vydán, i kdyby se jich narodilo v jednom vrhu např.dvacet a i kdyby mělo některé z nich nějakou vadu, která neodpovídá standartu. Pouze se tato vada uvede v PP.
Tyto praktiky, kdy byl počet štěňat, kterým byl vydán PP (např. jen šesti) jsou více než dvacet let zakázané. Pouze fena, která má více štěňat ve vrhu nesmí být kryta hned v následujícím období. Toto jsou základní pravidla chovatelského řádu.
PP (průkaz původu) není ničím jiným než dokladem o původu rodičů a případně
o povinném vyšetření jejich zdravotního stavu, způsobilosti chovu po stránce vzhledu a případně o vykonání nějakých zkoušek či absolvování výstav atd.
PP tedy není v žádném případě zbytečný doklad, ale nikoho k ničemu nezavazuje, jen máte doklad o skutečném původu psa a jistotu, že vám ze štěněte nevyroste úplně něco jiného, byť podobného vytouženému (a zaplacenému ) plemeni a navíc máte určitou naději, že štěně od prověřených rodičů po zdravotní stránce nebude trpět nějakou dědičnou chorobou. Nevím jak jste přišli na myšlenku, že chovatelé prodají jen některá štěňata s PP a některá ne.
Nechápu proč by to dělali? Jednak by tím porušili chovatelský a zápisní řád
a vystavili by se postihu finančnímu a dokonce by jim hrozilo i odebrání licence. Navíc je nelogické aby při stejných nákladech chtěli část vrhu prodat za nižší cenu. Cena vystavení PP je totiž ten nejmenší poplatek, který s odchovem štěňat souvisí. Samozřejmě je možné, že pokud štěně vykazuje při odběru nějakou vadu (mnohdy pro laika neznatelnou- špatný skus, chyba v chrupu ap.) prodává se takové štěně
za nižší cenu (mnohdy za nižší než štěně od obchodníka-množitele bez PP) než budoucí „šampión“, ale prodává se VŽDY S PP! Navíc při čistokrevném chovu
a prodeji takových štěňat (tedy s PP) je chovatel často povinen absolvovat klubovou kontrolu vrhu, která zjišťuje stav štěňat, matky štěňat a celkovou úroveň
a stav chovatelského zařízení, štěňata jsou prohlédnuta veterinářem při povinné identifikaci (čipování nebo tetování) a při očkování.
Navíc k takovému štěněti dostanete kupní smlouvu, která vám v případě „reklamace“ zajišťuje určitá práva
ze zákoníku, pokud se nedohodnete přímo s chovatelem.
Takže bych v každém případě doporučovala koupit si štěně s PP. Množitelé nečistokrevných psů (tedy bez PP) produkují psy často v nevyhovujících podmínkách, nemají žádná omezení v počtu vrhů na feně, nemají žádné zdravotní testy- nebo naopak u nich „skončí“ ti jedinci, kteří nebyli z nějakých důvodů vhodní na čistokrevný chov a vesele na nich množí perspektivně postižená nebo nemocná štěnata, což jako laikové nemáte možnost poznat. Nikdo u nich nekontroluje v jakém stavu u něj vlastně psi i štěňata jsou. Může vám namluvit, že se jedná o dvouměsíční štěně a přitom to bude sotva pětitýdenní mimino, neodčervené, špatně živené atd. Navíc vám nevystaví kupní smlouvu a v podstatě se takovému člověku nedá věřit ani jméno natož údaje, které vám napovídá o svých psech. Jsou známy případy, kdy ukazovali pěknou fenu a psa jako rodiče prodávaných štěňat, zatímco skuteční rodiče žili někde za městem ve stodole v nehorázných podmínkách.
V mnoha případech zájemce ušetřil pár peněz za bezpapírové štěně a později se nestačil divit co mu doma vyrostlo za obludku nebo nastrká tisíce korun veterináři za léčení psa, u kterého se projevily nedostatky z původní péče při odchovu nebo nějaké vady a nemoci po neprověřených rodičích. Ovšem je pravdou, že pohádky a historky všech množitelů psů bez PP jsou často mnohdy velmi věrohodné, srdceryvné zní logicky. Logické ovšem je , že když někdo chce chovat psy a chce je chovat správně, na zdravých rodičích a chce mít zdravá štěňata, není pro něj dodržování chovatelských podmínek žádnou překážkou a má chov s PP a tudíž
i o něco vyšší cenu za prodávaná štěňata.
Podvodníci a ten, komu je kontrola nepříjemná nebo se nechce z různých důvodů podřídit chovatelským směrnicím, tak tomu stačí stržit za štěňata méně peněz, hlavně když se prodají.
K dalším bodům v tvojí otázce: mám osobní zkušenosti s frbulem i westíky. Pravdou je, že buldočci bývají dost často nemocní, ale u štěňat s PP je třeba vybírat zdravé chovatelské linie a takové CHS, které chovají na zdravých rodičích. Co se týká srsti, buldočci jsou v bytě víc „znát“ než westíci. Krátká srst se všude zapíchá a když se denně buldoček nepřekartáčuje, tak je zle. Na druhou stranu westíci se upravují (minimálně 3× ročně) což samozřejmě zvýší náklady na držení takového psa (cca minim. 500Kč za jednu úpravu), ale potom je stačí jen kartáčovat a vyčesávat a nemáte doma jediný chlup. Navíc delší chlup na koberci se lépe vysavačem odstraní než zapíchnutý krátký (vlastní bohatá zkušenost).
Takže závěrem:
rozhodně nechtějte ušetřit na štěněti bez PP, to by vás mohlo celkově vyjít dost draho!
Najděte si chovatelskou stanici, která se chovu daného plemene věnuje delší dobu a ne posledních pár let, kdy je plemeno v módě.
U takového vybraného chovatele se domluvte, že si neplánujete psa vystavovat nebo ho uchovnit a používat ke krytí, takže by jste měli zájem o levnější štěně
nebo případně se můžete dohodnout i na splátkách. Ovšem prodejní cena nečistokrevného štěněte bez PP a cena štěněte s PP nebývá až tak řádově rozdílná!
Někdy se nestačím divit, že při pořizování nového člena rodiny, který by měl s nimi sdílet společných mnoho let, věnují lidé mnohdy méně času a peněz než výběru nové pračky.

Další odpovědi
Danarny

Bohemica má pravdu, vždy dostanou PP všechna štěňátka i kdyby se jich narodilo 20. Moje maminka má dva westíky bez PP, ze své osobní zkušenosti nedoporučuji. Maminčin pejsek je velice dominantní a rád se pere se psy, fenečka je naopak bázlivá. Nemůže je venku pustit z vodítka protože nemají spolehlivé přivolání. S fenečkou neustále řeší kožní problémy, pejsek má diagnózu demodex. Takže to co ušetřila za cenu bez PP už desetinásobně zaplatila u veterináře.
Můžete schánět nestandardní štěňátko s PP, které pro nějakou vadu nebude vhodné na výstavu, třeba špatná srst, vada chrupu apod. Nebude stát tolik, budete mít jistotu že z něj vyroste westík a ne kříženec.

anonym

Vždy může z daného vrhu získat ´papíry´ jen daný počet štěňat – pokud je jich více, jsou některá bez PP, přesto jsou čistokrevná (mají ´papírové´ rodiče). Dalším důvodem pro neudělení papírů ale mohou být vrozené ´vady´ (štěně i čistokrevné nemusí odpovídat standardům plemene). Takže při pozorném výběru můžete získat štěně bez papírů stejně ´dobré´, jako je jeho sourozenec s PP. Dobrý výběr – westík je aktivní, dobrosrdečný (až ´veselý´) pes.
Jen pozor – westík vyžaduje daleko větší péči o srst, než hladkostrstý buldoček.