Hufnágl

Vy, pamětníci břidlicových tabulek na psaní, vzpomínáte si na katechizmus ve školách?

Nejlepší odpověď
annas

Opět nesmyslná otázka z kategorie Náboženství, nikoliv zábava.

1. Je vidět, že neuvažujete, když jste přesvědčený, že jsou zde převážně století uživatelé. Kolik myslíte, že jich oslovujete?

Břidilicové tabulky na psaní končily po 1. světové válce.

2. Ve škole bylo vyučovacím předmětem náboženství, v němž kněží, někdy i katecheti učili biblické dějiny – učitelé náboženství.

Učebnice se jmenovala katechismus., nebo také církevní dějeprava.

Je rozdíl mezi katechismem a náboženstvím – církevní naukou ve světském měřítku.

Co je katechismus?

katechismus – se zpravidla netýkal školního vyučování.

1. (náb.) učebnice shrnující základní principy křesťanského náboženství psaná formou otázek a odpovědí
pravoslavný/ka­tolický katechismus
číst si z katechismu
2. (náb.) náboženské poučení věřících snoubenců před církevním sňatkem
chodit na katechismus"

https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/katechis­mus?

Další odpovědi
paul1

Břidlicovou tabulku jsem nezažil, ale viděl jsem ji, když jsme byli na návštěvě u babičky. Katechetu si pamatuji, to co nás učil ani už ne, ale pamatuji si, jak nás tahal za vlasy a občas majznul pravítkem přes prsty.

Drap

Zde už žádný pamětník břidlicových tabulek neni

led

My sme boli už moderní, neryli sme kliny do hliny ani do bridlice. Mali sme už drevenú tabuľku. Okrem katechizmu na škole, pamätám aj na nedeľné omše. Tie krásne chvíle, keď sme opustili múry decáku a v kostole vzadu pod lavicou hrali potichu rôzne hry (aj karty) s tvárami nábožne zanietenými, sú nezabudnuteľné.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

led,

uvedla jsem významy slova katechismus v češtině. Dívala jsem se na SK, u vás je uvedený zastaraý výraz pro katechismus jako „zastar. ▶ vyučovanie náboženstva (v škole a pod.), náboženská výchova: hodina katechizmu; chodiť, ísť na k.“

U nás se objevila zmínka o katechismu v náboženství, ale katechismus byla učebnice náboženství.

https://slovnik­.juls.savba.sk/?w=ka­techizmus&s=e­xact&c=n826&cs=­&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=­orter&d=scs&d=­sss&d=peciar&d=hssjV&d­=bernolak&d=nou­ndb&d=orient&d=lo­cutio&d=obce&d=pri­ezviska&d=un&d=ps­kcs&d=psken#

Definice katechismu

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Katechismus

led

Ono to naozaj bola hodina náboženstva. To bolo ešte za „ľudovejdemokracie“ pred socialistickou republikou. Občas sa preto smejem, keď mi niekto vehementne tvrdí, že cirkev u nás nič nemohla… ako je teda možné, že v decáku sa o nás starali bývalé mníšky? Oficiálne vyzlečené z habitu, ale v srdci verné svojej viere. A práve týmto ženám, aj keď nás nenútili veriť v Krista, vďačíme za veľa. Nielenže nás naučili „ak chceš v niečo veriť, musíš poznať aj druhú stranu“, nielen slepo veriť, alebo neveriť.
Výraz katechizmus sme užívali pretože to bolo pre nás zaujímavejšie, než jednoducho povedať „hodina náboženstva“

Hufnágl

led
Máš pravdu. I u nás ve Slezsku, jsme chodili do hodin katechismu (ve škole), a přednášel místní farář.

annas

Hufnágl,

farář nepřednášel katechismus na ZŠ ( současná terminologie) ale pouze vyučoval. Že by se i na VŠ přednášelo náboženství?

Ale když jste pamětník břidlicových tabulek?

annas

led,

ptala jsem se kvůli tomu, že jsem se v naší oblasti s pojem katechismus = náboženství nesetkala. Tedy jsem pátrala, zda to není třeba oblastní.

Stejně jsem neznala ani žádného katechetu. Možná se objevil až později, když nebylo náboženství povinné a hodně kněží musel opustit službu.

Ale myslím si, že věrouka nikomu neublížila. Víra v Boha byla a je subjektivní. Opakuji, pokud se někdo nestane fanatikem a nepřesvědčuje o svých názorech atd. jako Svědci, nevadí mně to.

Včera, nebo to bylo dnes 7/11 2020 jsem vyslechla v ČRo zamyšlení sociologa o vztahu k víře. Lidé věří v něco nedefinovaného, k Bohu se obracejí tehdy, když se stane v rodině něco velmi nepříjemného . Víra je posiluje.

Hufnágl

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Hufnágl, máte pravdu, otázky annas sú naozaj výživné… Duševne. Ale to pochopí len ten, kto pri nich premýšľa.

annas

led,

nebudete tomu věřit, opět se u mě objevila synchronicita. Uvědomila jsem si, že jsem zapomněla poznamenat, že nejen chlebem živ je člověk, ale potřebuje i potravu duchovní.

Chtěla jsem doplnit, ale Vy jste mě předběhla. Děkuji.

Proč si myslíte, že jste PÁN Hufnágl? Aha. Velikášství, vaše přehnaná představa.

annas

led,

omlouvám se, ta poslední věta samozřejmě nepatří vám. Zapomněla jsem mozek. 🙂

annas

O jídle otázky nevkládám, takže opět reakce – neuznat chybu a útočit.

Žádám vás už po několikáté, abyste mně netykal. Pochopila jsem, jste PÁN Hufnágl, jak jste napsal, takže pro vás pravidla slušnosti neexistují.

Hufnágl

Příspěvek smazán administrátorem.

annas

Příspěvek smazán administrátorem.

Hufnágl

Příspěvek smazán administrátorem.