numeriprimi

Vy a vaše písmo

Zdravím. Jak takhle denně sedím ve škole a koukám na ten škrabopis učitelů, občas se mi odbočí myšlenky jiným směrem. Dneska jsem se zamýšlela nad stylem písma. Zajímá mě, jakým stylem nejčastěji píšete. Psacím, tiskacím, nebo to snad nějak kombinujete? Píšete krasopisně, nebo to po vás lidi musí dešifrovat? A zrovna co mě dnes napadlo- dopíšete nejprve celé slovo a pak až doplníte náležité háčky a čárky, nebo přerušujete dopsání slova, aby jste doplnili potřebnou diakritiku?
Co myslíte, jak vypovídá styl písma o člověku?

Nejlepší odpověď
annas

Mozek řídí naší ruku, proto písmo vypovídá o člověku, jeho temperamentu, citovosti, sebeovládání, pracovní výkonnosti atd.
Někde jsem četla, že ve Francii musí uchazeč o zaměstnání předožit životopis ručně napsaný. Grafolog pozná, jak bude adept v zaměstnání pracovat,zda bude svědomitý, pečlivý.
Nedávno mně říkala jedna známá, že si podala žádost o zaměstnání včetně životopisu. Bylo to na poslední chvíli, neměla možnost životopis a žádost přepsat na počítači a vytisknout, proto je odevzdala ručně psané s tím, že tiskopisy vymění, bude-li pozvaná k pohovoru.
Jaké však bylo její překvapení, když se dostavila k pohovoru, předávalla doklady a dostala potěžující zprávu, že právě rukou psaný životopis rozhodl o jejím přijetí z počtu asi 30 uchazečů. Takže i u nás některé společnosti vycházejí z toho, co grafolog vyčte z písma.

O mně známí tvrdí, že mám písmo úpravné, ale špatně čitelné. Píši polotiskacím, polopsacím písmem, znaménka dělám hned. Kdysi jsem psávala gratulace k různým jubileím.

Další odpovědi
iceT

Psycholog a průkopník grafologie Ludwig Klages řekl: „Každý vyjadřující tělesný pohyb uskutečňuje co do síly, trvání a směrového tvaru obraz duševního hnutí.“[zdroj?] Grafologie tedy vychází z předpokladu, že písmo, jakožto tělesný projev, musí zákonitě zrcadlit duševní stav jednotlivce, včetně jeho dlouhodobých charakteristik a sklonů, které nazýváme slovy temperament, osobnost nebo charakter. Krátkodobé vlivy promítající se do rukopisu způsobené změnami nálad nebo situací lze do určité míry eliminovat tím, že má grafolog k dispozici více písemného materiálu z různých časových období a také tím, že bere v potaz situační okolnosti provázející vznik textu.....
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Gra­fologie

A co já a moje písmo?Tiskacím píšu nákupní seznam,jinak píšu jak doktor,občas je problém vyluštit co jsem vlastně napsala,slovo kvůli čárkám a háčkům přerušuju.

briketka10

píšu krasopisně díky Grafické škole, kterou jsem studovala jen rok a půl, původně jsem si přála restaurovat sochy – nevzali mě, ale asi mám i vrozené vlohy po dědovi 🙂

IK

Zajímala mě podobná otázka hlavně z důvodů zda se to dá změnit a jestli pak písmo nebude trochu bez života.
Tak jsem si pořídila tuhle knihu.
Každá změna je těžká, ale jde to a hlavně změna písma člověka může ovlivnit k lepšímu…
naučila jsem se ve škole psát nečitelně aby nebyly nápadné pravopisné chyby a moc těžko se to odnaučuji, zejména že dlouho používám klávesnici a píši málo.

Zdroj: http://www.pan­tarhei.sk/kni­hy/gladsonova-mary-dawn/zmente-pismo-zmenite-zivot

Andělé

Píši psacím,nechci se chlubit,ale jak ve škole,tak kdekoliv o mě tvrdili,že mám krásné písmo. A také věřím,že styl písma vypovídá o charakteru člověka(tím nemyslím ted sebe,ale celkově).
Co mě štve a hlava nebere,jak je možné,že někteří učitelé škrábou. To fakt nepochopím.Když se dívám dceři do sešitů,např.po slohovce je tam profesor hodnotí,tak to nikdy nepřečtu. Jak to mají ty děti pak přelouskat a to prý tak píše i na tabuli. Co děti nepřečtou si asi zbytek domyslí,aby se věčně neptaly. Vynikající styl výuky,ale písmo katastrofa.

fablen

Píši psacím a často velmi nečitelně, i když sama po sobě to bez problémů přečtu. Písmo se zhoršilo především ještě na střední, kdy bylo nutné rychle stíhat zapisovat poznámky z vyučování. Nedělá mi problém číst i z méně čitelných rukopisů ostatních. Pracovala jsem nějaký čas i v nemocnici, tak se člověk čtením po lékařích vycvičil 🙂.

A nejraději píši na PC nebo na stroji: rychle, všemi deseti a ideálně bez chyb.

Drap

Nejvíce píši na PC, takže tiskacím. Čárky a háčkky píšu hned, pokud nezapomenu.

led

Veľa ľudí má škaredopis, prípadne nečitateľné písmo. V takom prípade doporučujem, aby sa naučili písmo pre druhých a písmo pre seba.
Vysvetlenie: ak si robím poznámky pre seba, píšem tak, aby som to ja prečítala. Ale ak píšem, čo má čítať aj iný, musím písať tak, aby to mohol prečítať. V práci to voláme: pracovné (služobné) písmo. To isté platí aj pri používaní skratiek a formulácie textu.

fihas

ja píši nejčastěji psacím.

lumír

annas: Proč by měl fakt, že mozek řídí pohyby rukou při psaní, vypovídat o tom, jaké má pisatel vlastnosti? To je pouze neprokázaný dohad.

IK: A tohle je už úplný nesmysl, i kdyby grafologické závěry odpovídaly, uveďte jediný zdroj, který by potvrzoval hodně hodně troufalou a naprosto nelogickou úvahu, že „to působí i zpětně“, že když nějak budete psát, změníte přesně to, co chcete. Psychoterapeuti strávili doslova miliony hodin se svými klienty a vylepšováním terapeutického vedení svých klientů a pak přijde nějaká – navíc pseudo – grafoložka a začne tvrdit, že po pár lekcích přecvičování písma se stanete šťastnější a spokojenější atd. To je drzá troufalost. K té pseudografologii odkazuju na zajímavý kritický článek: http://www.gra­folog.estranky­.cz/clanky/gra­foterapie--podle-koho-.html. Ten grafolog tam neříká, jestli grafoterapie funguje, ale celkem přesvědčivě ukazuje, na jakých blábolech je ta kniha postavená.