orestez

Vůně je z molekul. Molekuly z atomů. Jak voní atom?

http://fyzika­.jreichl.com/ma­in.article/prin­t/706-svet-molekul-a-atomu

Nejlepší odpověď
Kepler

Nějakou vůni či smrad mívají jen některé sloučeniny, včetně molekul plynů. Příležitost čichnout si k atomům máme jen v případě vzácných plynů: neon, argon, krypton, xenon, radon. Ty jako jediné dvouatomové molekuly netvoří a pokud vím, všechny jsou bez zápachu.

Další odpovědi
annas

Jak voní atom, je uvedené ve vašem odkazu.

"Démokritos na myšlenku atomismu přišel údajně tak, že ležel v posteli a ve vedlejší místnosti pekla jeho sestra chléb.

A on přemýšlel, jak je možné, že se vůně chleba dostala až k němu. Představoval si bochníky chleba složené z drobných částeček, které se od celku odtrhnou a pohybují se vzduchem, až doputují k němu. "

To je jedna vůně, která je určitě příjemná, ale atom může vonět tymiánem, levandulí, borůvkami, hrozny atd., zkrátka tím, co člověka obklopuje a co je mu příjemné.
..
Přece „jinak voní seno koním, jinak zamilovaným.“ Stanisław Jerzy Lec

Drap

Při zkoumání jednotlivých atomů jsem necítil vůbec nic.

dudu

Těžko říci. Jisté je, že např. práce řadě lidí nevoní ale, že i ten kdo nic nedělá si rád odpočine.
Podle kosmonautů, kteří pobývali delší dobu mimo kosmickou loď je vesmír cítit podobně jako výpary při svařování el. obloukem. Zato Měsíc páchne po sirovodíku.

Edison

Jak voní atom? Mno… zkusil bych jak voní třeba vodík, helium… zkrátka začít s plyny tvořenými v ýhradními atomy, a jejich sloučeninami, typicky H2. Určitě se dá zkusit třeba právě helium, a kyslík, ať už O2, nebo ozón O3. U kapalin a pevných látek je třeba je uvést k varu… 😁