Lejno

Vstupenky pro INT

Z9–I–1
Pokladní v galerii prodává návštěvníkům vstupenky s číslem podle
toho, kolikátí ten den přišli. První návštěvník dostane vstupenku s číslem 1, druhý s číslem 2, atd. Během dne však došel žlutý papír, na který
se vstupenky tiskly, proto musela pokladní pokračovat tisknutím na papír
červený. Za celý den prodala stejně žlutých vstupenek jako červených. Zjistila, že součet čísel na žlutých vstupenkách byl o 1 681 menší než součet
čísel na červených vstupenkách. Kolik toho dne prodala vstupenek?

Nejlepší odpověď
NotFound

Je mi líto, ale mé morální zásady mi brání pomáhat s matematickou olympiádou…

Další odpovědi
Drap

Zkus to někde jinde, tady ti to nikdo řešit nebude

Alesh

Jasný, ne? 🙂

Máš dvě aritmetické řady:

  1. od 1 do n
  2. od n+1 do 2n

Vzorec na součet znáš, ne? Potřebuješ vytvořit soustavu 2 rovnic a do nich dosadit počet členů (= n), první člen (=1, resp. n+1) a poslední člen (=n, resp. 2n), čili dostaneš dvě rovnice pro s1 a s2. Zároveň pak ještě víš, že s1 je o 1681 menší než s2. Pomocí tohoto vztahu zredukuješ soustavu na jednu rovnici o jedné neznámé n a to už je trivka, že? 😉