Bednaricek

Jak funguje vstup na cizí pozemek v níže popsaných případech?

Dobrý den, dnes jsem uvažoval nad jedním příkladem z praxe. Představte si, že jste osoba doručující poštu. Většina lidí má schránku až u dveří (za plotem). V takovém případě si musíte otevřít branku a vstoupit na cizí zahradu a následně se po ní pohybovat. Je to problém právě vlastníka objektu, který si branku zapomněl zamknout? Mohlo by se tak stát, že by poštovní doručovatel mohl být přistižen na cizí zahradě a nařčen z nějaké nekalé činnosti? Co kdyby Vás na této zahradě pokousal pes majitele pozemku? Mám na mysli například doručovatele reklamních letáků placené nějakou distribuční společností. Jak to tedy vlastně funguje v těchto případech? Děkuji za Vaše odpovědi.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Majitel pozemku bude zodpovědný za případný útok psa na doručovatele. Neznamená, že pokud je to jeho pozemek, může majitel konat co se mu zlíbí.
Píšeš, že zapomněl zamknout, bohužel je to jeho problém, protože by tam třeba mohlo vstoupit dítě, kterému tam spadl balon.

Další odpovědi
ivzez

Majitel nemovitosti by měl schránku umístit tak, aby pošta mohla zásilky doručit
bez vstupu na pozemek. Neučiní-li tak, nemusí mu pošta doručovat (nevím
o tom, že by pro poštovní doručovatele existovala vyjímka ohledně vstupu na cizí
pozemek bez souhlasu majitele).

A „doručovatelé letáků“ už nemají na cizím pozemku vůbec co dělat.

Mc Merkurion

… „Většina lidí má schránku až u dveří (za plotem).“ … nevim, nevim, já to vidím spíš obráceně (alespoň v mém okolí), schránku má většina na plotě, a nejen právě z těchto důvodů – oni totiž pejsci obecně pošťáky nemusej …
… mimochodem, hodiny musej bejt taky na plotě (výjimkou jsou starý instalace) a to odečet chodí na rozdíl od pošťáka jednou za rok …

anonym

Tohle pošťák řešit nemusí a může nechat poštu/noviny atd buď viditelně u branky umístit a nebo ještě lépe to např u novin smotat gumičkou a hodit směrem ke vchodu.

cukrar

Bednaříku, popsal jste situaci, kde pošták, ani nikdo jiný, nemá co dělat na pozemku a proto mu nedá do schránky nic, ale nechá to v brance, či odnese na poštu zpět.
Přesně tak, jak byste to udělal Vy.
Útok zvířete na osobu by se vyšetřoval dle skutečnosti, nikoliv dle vymyšleného případu.

luckykubrt

Found: To máš zase z těch americkejch filmů, že ? Ale nedokážu si představit, že to tak pošťáci dělají, když zrovna prší nebo sněží… a jak pozná, že majitel nejel zrovna na dovolenou. 🙂