led

Všimli ste si, že do Neba sa po smrti dostanú len ženy?

Pri otázke https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ma-svaty-petr-pravdu som si uvedomila, že Duše zomrelých bez ohľadu na pohlavie sú počas svojho pobytu v ženskom rode.
Všimnite si, poviete
„Tá duša“, „Duša mŕtveho sa vznášala nad hrobom“
a teraz si skúste povedať „(Ten) duša si sadol na oblak.“

Je to pravda, alebo tu platí gramatická výnimka?

Nejlepší odpověď
annas

Ne, ne.

Existuje mluvnický a přirozený rod. Ten muž je přirozeně rodu mužského, ale duše v jeho těle je gramaticky rodu ženského. Gramatický rod má přednost.

Druhá skutečnost je, že některá slova nevyjadřuje pohlaví – ta duše je u mužů i u žen.
Třeba to kuře je rodu středního, ale může z něj vyrůst ten kohout či ta slepice.

V kontextu je třeba výraz duše doplnit.

(Ta) duše (původní tvar duša – přechýlení a v e ) muže si sedla na oblak. (Ta) duše ženy si sedla na oblak.

Další odpovědi
hapiky

V tom případě: Chudák muž, který by se dostal na exkurzi do nebe!
A což tak argument, že žena je původcem hříchu?

Kepler

Nie, nie, nie! To by nebolo nebo, ale peklo Aj ta duša Johanessa Keplera tam pobývá, nesmie tam len aliendrone a bosorky.

Čecho_slovák

To je pravda, jen ženy:
Autobus havaroval a projel výlohou do kosmetického salónu, kde zabil všechny zákaznice. Mrtvé ženské přijdou houfně do nebe k nebeské bráně a tam narazí na svatého Petra. Všechny chtějí samozřejmě do nebe, a tak jim svatý Petr říká:
„Která z vás byla aspoň jednou svému muži nevěrná, odchod!“
Až na jednu se všechny zvednou a smutně odcházejí směrem k bráně pekelné. Najednou za nimi svatý Petr volá:
„Hej, vraťte se ještě!“
Ženy utíkají celé šťastné zpět, ale tam jim svatý Petr říká:
„Tu hluchou vezměte s sebou taky!“

aliendrone

Aliendrone NEMÁ duši, zato má masivně nabubřelého, sobeckého a egoisticky sebestředného DUCHA! ;) :)

A teď, když jsem Vaše Excelence s půvabem a lehkostí výhradně MNĚ vlastní smetl Váš argument bude CO? Přiznáte konečně, že jsem nejskvělejší, nejkrásnější, nejúžasnější etc. aliendrone? Jistě chápete, že je pro mě maličkost zařídit (JJ, když na to přijde, dokážu být VELMI přesvědčivý!), aby Vám z vodovodu tekla SVĚCENÁ VODA! ;) :D :D

michalds

to je blbost

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

led

Vážený aliendrone vaše vedecké tvrdenie má okrem iného základnú chybu. Nezamieňajte ducha s dušou… duch a ľudská duša nie sú to isté, aj keď duša vo vašom tele je natlakovaná na niekoľko atmosfér, aby sa aliendronská konštrukcia nezrútila pod duševnou váhou vášho Ega.

Kepler

Alienův duch neustále roste a posiluje a tak se občas upouští ve formě smrdutých flatů, aby alienova polosyntetická tělesná schránka neexplodovala a nezpůsobila druhý Černobyl.