Avatar uživatele
kapka

Všimli jste si někdy podoby mezi Vltavou od Bedřicha Smetany a písničkou Kočka leze dírou?

Je to hodně podobná melodie. Já o tom kdysi slyšela nebo četla, že se snad ani neví, co vzniklo dřív. Je možný, že se Smetana nechal inspirovat. Nebo naopak Vltava takto zlidověla. Co myslíte?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? annas, manon, johana 56, Damiana před 4130 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Odpoveď byla označena jako užitečná

Názory se různí. Ale je jasné, že Smetana chtěl použít tento druh jednoduchého motivu proto, aby si všichni pamatovat motiv řeky, národní řeky..

Další jazykové hlásají, že si Smetana při svém pobytu ve Švédsku vypůjčil melodii z lidové písně Ack, Värmland du sköna (mp3 ukázka). Pokud ano (a prý to snad i přiznal v jednom z dopisů), hodně ji vylepšil.

Tím to ale nekončí. Poslechněte si kousek písně Hatikva (mp3 ukázka), hymny státu Izrael. Povědomé, že? Hudbu ke staršímu textu složil Samuel Cohen právě na základě Smetanovy Vltavy.

Poslední ukázka je z alba německé skupiny Sanctavia, která Vltavu oděla do mystického hávu. Slova písně Danare in Eternia (mp3 ukázka začíná ve 35. vteřině skladby) připomínají latinu, ale ať se snažím jak chci, nejsem schopen je ani zachytit, natož přeložit.

http://blog.wu­wej.net/2009/03­/09/zapeklite-cesty-jednoho-hudebniho-nametu-aneb-odkud-a-kam-tece-smetanova-vltava.html
Doplňuji:
Sorry . Ad www., domnívám se, že umíte číst. V odkazu je zmínka o kočce … …

Stejně tak formulace mé první věty navazuje na otázku. Kdo chce pochopí, kdo nechce, je to jeho problém …

Upravil/a: annas

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?kapka Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Toho si musí všimnout snad každý.
Taky nevím co bylo vlastně dřív a navíc je to přece jedno.
Vltava je nádherná a „kočka“ zase milá 😁.
Doplňuji:
Sorry, ale opět nějak nevidím v odpovědi paní Annas souvislost s tou kočkou dírou lezoucí.
Já jí sice rovněž nenašel, ale přiznal alespoň 😁.

Upravil/a: www

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
radce

Nejen tato skladba, i například Slovanské tance od A. Dvořáka jsou inspirovány lidovými písničkami…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
mosoj

Na „kočka leze dírou“ to už nefrčí – není to IN ). Teď je to na „Pec nám spadla“!

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
kapka

www: je to v odkazu od Annas a náhodou mě její odpověď potěšila, v odkazu jsou mp3 poslechy velmi podobných melodií, jako je Vltava. Izraelská hymna mě dostala.

před 4130 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

www: je to v odkazu od Annas a náhodou mě její odpověď potěšila, v odkazu jsou mp3 poslechy velmi podobných melodií, jako je Vltava. Izraelská hymna mě dostala.

před 4130 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

www: je to v odkazu od Annas a náhodou mě její odpověď potěšila, v odkazu jsou mp3 poslechy velmi podobných melodií, jako je Vltava. Izraelská hymna mě dostala.

před 4130 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
kapka

Ježkovy voči, nedá se to nějak zredukovat tady ten počet stejných příspěvků?

před 4130 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
anonym

Leda sama si nahlásit 2 z duplicitních příspěvků a čekat, až se admin probudí – uživatelé nemají do diskuzí kompetence.
Občas se stává, když se ti déle načítá stránka a nedočkavec odklikne víckrát, kdy to program bere, jako samostatné příspěvky.
ad www – jak ti bylo vysvětleno, pokud umíš číst v odkazu (protože je odkaz v mp3, asi je míněno číst noty), máš zřetelně uvedeno – „Názory se různí, ale přitom je to jasné“.
Ta lidová písnička o kočce je zřejmě zakódována v pojmu „jednoduchého motivu“, ovšem ten motiv může být i onen skandinávský.
Takže každý výklad možný.
Ačkoliv je otázka vložena v rubrice Hudba, odezvy jsou převážně diskuzní a polemizující.
Přímočaré „Nevím“, případně univerzální „Všechno je možné“, už vkládá jen upřímný Drap.

před 4130 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek