Banán salám

Všechno jde i nejde za určitých podmínek… jak tedy někdo může tvrdit že něco nejde aniž by upřesnil podmínky?…

Odpovědi
www

Nejde bez jakýchkoliv podmínek například fyzicky zemřít bez smrti.
Naznačuji, že i tvoje otázka má svoje ‚ale‘ 🙂

mosoj

Tak dotyčný zná ty podmínky takže tvrdí že to nejde.
Co se na tom změní když ti je upřesní.
Je to o fortelu a umu a znalostech.
Upřesni podmínky.

led

Dá sa odpovedať na túto otázku?
Ak použijem negativistické zjednodušenie tohto problému , odpoviem: „Nedá sa“ …hop, veď som splnila jednu podmienku, použila som záporné zjednodušenie… opätovne odpovedám správne: Dá sa, veď už som odpovedala… viď pokračovanie"

Ano, máte pravdu, k určeniu, či niečo ide, alebo nedá sa vykonať, treba najprv stanoviť podmienky.
„Nedá sa“ ?
podmienky:
určiť, o čom tvrdíme, že sa nedá, prečo sa nedá…
otázka na výrok „Nedá sa“: ak splníme ďalšiu podmienku, bude sa dať, alebo nie?

Preto napríklad u nás na pracovisku výrok „Nedá sa“ je zakázaný, možno ho použiť až po popretí overovacích podmienok: „Čo vykonať, aby sa dalo“?, „Jestvuje iný spôsob?“ a podobne.

ivzez

Podle mne záleží na tom, kdo, kdy a kde,
případně za jakých okolností tvrdí, že něco nejde.
Na upřesnění podmínek někdy není prostor,
jindy vhodná chvíle, …