Avatar uživatele
annas

Vše je zřejmě jednoduché, pokud člověk ví, jak na to. Poradíte prosím s výpočtem jedné matematické úlohy?

Nejde o žádný domácí ani školní úkol. Dávno již tomu dávno, když jsem tuto úlohu někde našla, ale tehdy jsem ji nevyřešila.

Je-li součin dvou celých čísel 100 000, která čísla to jsou, jestliže ani jedno nekončí nulou?

Děkuji.

Neplatí?

  1. „Matematici jsou jako Francouzi. Cokoliv jim řeknete, přeloží si do vlastního jazyka, takže to okamžitě znamená něco úplně jiného.“ – Johann Wolfgang von Goethe
  2. „Život je jako hodina matematiky. Počítáš příklad a na konci zjistíš, že je špatně. Chceš ho opravit, ale vtom zazvoní…“ N. N.

http://www.ftip­ky.org/vtipy/de­ti-a-skola/4939_Zivot-je-jako-hodina-matematiky-.html

Obvrázek
https://pixaba­y.com/photos/di­gits-counting-mathematics-4014181/

Možná jem se vyjádřila neořesně, i když jsem napsala
„poradíte s výpočtem,“ tedy s postupem.. Neuvědomila jsem si, že je možné použít Excel.

Děkuji.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Upravil/a: annas

Zajímavá 6Pro koho je otázka zajímavá? vagra, Drap, jirka F, independent, EKSOT123, Complex před 1874 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Dochy

Odpoveď byla označena jako užitečná

Kolegové krásně vyřešili. Co se postupu týče: Výsledek součinu je dán. součin dvou čísel lze rozdělit na součin jejich prvočinitelů (89=2223*3) v případě 100 000 jde o 2*5 * 2*5 * 2*5 * 2*5 * 2*5 teď ty prvočinitele musíme zas nějak rozdělit na dvě čísla. Žádné z těch čísel nesmí mít na konci nulu, tzn. nesmí být dělitelné 10, tj nesmí obsahovat zároveň 2 a 5 – není jiná možnost než jedno z čísel „poskládat“ ze samých „2“ a druhé ze samých „5“ tedy 22222 a 55555.
Komplet tedy
100000 = 1010101010 = 252525252*5 = 22222 * 55555 = 32*3125

1 NominaceKdo udělil odpovědi nominaci?annas Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
autacek

3125*32

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
JájsemRaibek

je to 100000=2.2.2.2­.2.5.5.5.5.5=32­.3125 , tedy 32×3125

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Kepler

Tak na to moje hlava nestačí. Vždyť já měl jednou z matiky i stoličku, ne-li přímo stolici. Já ani nerozumím vysoké matematice typu „nula od nuly pošla“, natož identifizemálnímu počtu nebo interkrálům. Těší mě ale, že ani politici si nedokážou sečíst, kolik je 1+1. Ale ty citáty jsou moc hezké.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Arne1

Pokud bych neuměl rozklad jak tu někdo předvedl, tak bych na to šel hrubou silou – pomocí Excelu

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
annas

Dochy,

děkuji. Musím o toho víc přemýšlet.

před 1874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Arne1,

přiznávám, že mě nenapadlo, že je možné použít Excel. Mě zajímal spíš postup, ale beru, že jsem se nepřesně zeptala.

před 1874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Zřejmě tak reagoval autacek, když uvedl hned výsledek.

N rozdíl od něho jsem mu poděkovala za snahu.

před 1874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
annas

Kepleere,

nejsem matematicky typ. Kdysi jsem nad úlohou přemýšlela teď už ne. Hlavní je nějak začít.

před 1874 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
Kepler

Já už jsem na to moc zdechlý…:-)

před 1874 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek