annas

Vše je zřejmě jednoduché, pokud člověk ví, jak na to. Poradíte prosím s výpočtem jedné matematické úlohy?

Nejde o žádný domácí ani školní úkol. Dávno již tomu dávno, když jsem tuto úlohu někde našla, ale tehdy jsem ji nevyřešila.

Je-li součin dvou celých čísel 100 000, která čísla to jsou, jestliže ani jedno nekončí nulou?

Děkuji.

Neplatí?

  1. „Matematici jsou jako Francouzi. Cokoliv jim řeknete, přeloží si do vlastního jazyka, takže to okamžitě znamená něco úplně jiného.“ – Johann Wolfgang von Goethe
  2. „Život je jako hodina matematiky. Počítáš příklad a na konci zjistíš, že je špatně. Chceš ho opravit, ale vtom zazvoní…“ N. N.

http://www.ftip­ky.org/vtipy/de­ti-a-skola/4939_Zivot-je-jako-hodina-matematiky-.html

Obvrázek
https://pixaba­y.com/photos/di­gits-counting-mathematics-4014181/

Možná jem se vyjádřila neořesně, i když jsem napsala
„poradíte s výpočtem,“ tedy s postupem.. Neuvědomila jsem si, že je možné použít Excel.

Děkuji.

Nejlepší odpověď
Dochy

Kolegové krásně vyřešili. Co se postupu týče: Výsledek součinu je dán. součin dvou čísel lze rozdělit na součin jejich prvočinitelů (89=2223*3) v případě 100 000 jde o 2*5 * 2*5 * 2*5 * 2*5 * 2*5 teď ty prvočinitele musíme zas nějak rozdělit na dvě čísla. Žádné z těch čísel nesmí mít na konci nulu, tzn. nesmí být dělitelné 10, tj nesmí obsahovat zároveň 2 a 5 – není jiná možnost než jedno z čísel „poskládat“ ze samých „2“ a druhé ze samých „5“ tedy 22222 a 55555.
Komplet tedy
100000 = 1010101010 = 252525252*5 = 22222 * 55555 = 32*3125

Další odpovědi
autacek

3125*32

JájsemRaibek

je to 100000=2.2.2.2­.2.5.5.5.5.5=32­.3125 , tedy 32×3125

Kepler

Tak na to moje hlava nestačí. Vždyť já měl jednou z matiky i stoličku, ne-li přímo stolici. Já ani nerozumím vysoké matematice typu „nula od nuly pošla“, natož identifizemálnímu počtu nebo interkrálům. Těší mě ale, že ani politici si nedokážou sečíst, kolik je 1+1. Ale ty citáty jsou moc hezké.

Arne1

Pokud bych neuměl rozklad jak tu někdo předvedl, tak bych na to šel hrubou silou – pomocí Excelu

annas

Dochy,

děkuji. Musím o toho víc přemýšlet.

annas

Arne1,

přiznávám, že mě nenapadlo, že je možné použít Excel. Mě zajímal spíš postup, ale beru, že jsem se nepřesně zeptala.

annas

Zřejmě tak reagoval autacek, když uvedl hned výsledek.

N rozdíl od něho jsem mu poděkovala za snahu.

annas

Kepleere,

nejsem matematicky typ. Kdysi jsem nad úlohou přemýšlela teď už ne. Hlavní je nějak začít.

Kepler

Já už jsem na to moc zdechlý…:-)