9 řemesel

Vrtěti psem

  • jak nejlépe vysvětlit tento výraz odrostlé školačce ?

Doplňuji:
USA vrtěly psem, v Jemenu zabíjely americké střely s kazetovou municí
7. 6. 2010, 11:30, Zahraniční

Ačkoli jemenské úřady vehementně popíraly, že by v prosinci na tábor al-Káidy v Jemenu útočili Američané, organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zveřejnila důkazy, že na tábor dopadla americká střela s plochou dráhou letu BGM 109 Tomahawk, která navíc byla vybavena kazetovou municí. Její použití vedlo k velkému počtu obětí, mezi nimiž bylo hodně žen a dětí.
Celý článek: http://www.no­vinky.cz/clanek/202488-usa-vrtely-psem-v-jemenu-zabijely-americke-strely-s-kazetovou-munici.html

Nejlepší odpověď
quentos

možná najdete inspiraci v odkaze, ale odrostlá školačka… no nevím

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Vrtěti_psem

Další odpovědi
kropitko

Můžete to zkusit vysvětlit mě,sice už dávno nejsem školačka,ale co to znamená??To jen tuším,ale nikdy jsem to neslyšela…

PS jak hodně je odrostlá??

panenka

Tak jí to zkuste vysvětlit třeba takto
Proč pes vrtí svým ocasem? Protože je chytřejší než ocas. Kdyby byl chytřejší ocas, vrtěl by ocas psem a to nejde aby ocas vrtěl psem.

annas

Sousloví vrtěti psem souvisí dokonce s vědeckým výzkumem.

Vědci sledovali reakce třiceti psů různých plemen na různé situace: na příchod jeho pána, na cizího člověka, na kočku a na cizího velkého psa.

To, že pes reaguje nejusilovnějším vrtěním ocasu na svého pána, je zřejmé i bez vědeckého výzkumu. Zajímavé však je, že na přítomnost lidí a kočky vrtěli psi oháňkou mírně odkloněnou vpravo, kdežto konfrontace s cizím psem vyvolala reakci směřovanou vlevo. Pokud pes něco chce, vrtí mírně vpravo, pokud se chce něčemu vyhnout nebo se bojí, vrtí doleva. To vypovídá hodně o tom, jak funguje psí mozek, a vědci si tak potvrdili teorii, že každá z polokoulí psího mozku je zaměřená na plnění odlišných úloh.

Protože rozdíly jsou nepatrné a nedají se pouhým okem postihnout, pomohla vědcům až technika. Natočili vrtění ocásků v různých situacích a pohyb a směr ocasu analyzovali pomocí počítače. Sám profesor Vallortigara přiznává, že od tohoto objevu pozoruje všechny psy, které potkává, ale bez počítačové možnosti srovnání nelze rozdíly postihnout.

Výraz se přenesel do politiky na základě metonymie – vrtěti psem (vlastně jeho ocasem) na základě sympatií či antipatií k určitému jedinci, skutečnosti apod.

Doplněno podle stati Zajímavosti z psího života.