jiri2105

Vrátit dph?

Jak je to když jsem plátce dph a chci přejít na neplátce, musím vracet dph za první čtvrtletí za materiál,nářadí atd? Nebo i za minulý rok?

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Změnu režimu u DPH řeší §74 ZDPH. Tedy záleží na tom co děláte, to jste neuvedl.
DPH musíte vrátit:

  1. u zásob na základě inventury, kterou uděláte a to je u:

Zboží = máte-li nějaký sklad (např. v hospodě či obchodě), musíte udělat inventuru a DPH zaplatíte ze všeho, co máte na skladě v den zrušení.
Materiál = nespotřebovaný materiál, případně nevyfakturovaný materiál. Např. jste-li zedník a máte nakoupené cihly, které jste ale ještě nevyfakturoval a nespotřeboval, protože práce není dokončena. Z této zásoby musíte rovněž odvést DPH
Nářadí = na které se konkrétně ptáte, je považováno rovněž za zásobu, pokud se nejedná o odpisovaný majetek nad 40 tis. Teoreticky byste z něj měl DPH odvést, ale pochybuji, že to někdo dělá. Pokud jste si např. koupil v lednu vrtačku za 5 tis. a DPH z ní neodvedete, nemyslím, že by to někdo řešil. To jsou spotřební věci, které se mohou rozbít, případně ztratit atd.

  1. u hmotného dlouhodobého majetku a nedokončeného hmotného majetku je krácení odpočtu řešeno §78 ZDPH. Zjednodušeně to funguje tak, že se za každý rok majetnictví snižuje povinnost vracet DPH při zrušení registrace o 20%, tedy za 5 let již se nevrací nic.
  2. u nevyfakturovaných subdodávek služeb. Např. jste-li vydavatel knih, tisk byl proveden v lednu, v únoru zrušíte registraci, v březnu knihy prodáte, pak musíte vrátit DPH za tisk knih, který proběhl v lednu.

Zrušení plátcovství se neváže ke konkrétnímu časovénu úseku, jak se domníváte, ale k faktickému stavu v daný den. Doufám, že jsem to vysvětlila alespoň trochu srozumitelně 🙂