veragabriela

vratič obecný

kde koupím rostlinu k pěstování

Odpovědi
Dandi

zkus se poptat v obchodech pro zahrádkáře.. na internetu se to asi moc neprodává.

Lencis

Právě kvete… vyražte do přírody… určitě ho někde potkáte, je v ČR dost rozšířený. Ušetříte a ještě si uděláte pěkný den. Množit se dá i dělením trsů 😉

alenka901

Vratič obecný (Tanacetum vulgare). Vratič obecný (Tanacetum vulgare) je vytrvalá, až 1,6 m vysoká bylina s četnými lodyhami, které vyrůstají z bohatě větveného a téměř dřevnatého oddenku. Hnědočervené lodyhy jsou v nejhořejší části rozvětvené a na příčném řezu hranaté.Nesou střídavé listy 1–2krát dělené v jemné úkrojky se zastřihovaně pilovitým okrajem. Četné knoflíkové úbory, podepřené zákrovy světle zelených listenců, jsou tvořeny žlutými pětičetnými drobnými květy s trubkovitou korunou. Kvete dlouho – od července do podzimu. Plod je nažka. Vratič je u nás hojně rozšířen na rumištích, podél cest, u potoků, v příkopech apod. Celá bylina páchne, chuť má hořkou a kořennou. Z účinných látek obsahuje hlavně žlutozelenou silici s jedovatým tanacetonem (thujonem), hořčinu tanacetin, kafr, organické kyseliny a třísloviny. Dříve se celá rostlina používala v lidovém léčitelství; zastaralou drogou proti střevním parazitům je práškovaný květ. Také vratič byl v minulosti opředen rozličnými pověrami, objevuje se i v lidových pověstech. Byla mu přisuzována čarodějná moc a „užitečný“ byl především milencům. Měl pomáhat k vyléčení nevěry nebo jej stačilo mít u sebe, aby pomohl k šťastnému návratu milované osoby. Vědecké jméno Tanacetum se odvozuje z řečtiny (řec. tanaos = dlouhý, velký; akeomai = léčím), kde znamená nesmrtelný, poněvadž uschlé květy si udržují svůj vzhled.

v odkazu máš obrázek určitě ho v přírodě najdeš

Zdroj: http://www.profi-bazar.cz/vratic_o­becny_tanacetum_vul­gare.html

Attack-design

v zahradnictví