mosoj

Vrátí se 24.4. program ČT Art/D dočasně na multiplex 1 rušené DVBT 1?

Který rozumbrada v Čt rozhodl o tom, že tento program, který hodně sledují děti s okamžitou platností převedou do DVBT 2. Po stížnostech ho prý ještě znovu vrátí do multiplexu 1 veřejnoprávní TV ještě v normě DVBT 1 kde bude jako ostatní programy až do konce vysílání v normě DVBT1. Přemýšlejí v ČT vůbec?

Otázka nebyla vůbec pochopena! mně nejde o to jestli přejet nebo nepřejet na DVBT2. Mně šlo o to , že všechny stanice pozemního vysílání zůstávají vysílat v modulaci DVBT1 vedle DVBT 2 až do roku 2020. Jenom tento na půl dětský program byl převeden do DVBT2 bez možnosti ho přijímat v DVBT 1 vedle DVBT2, tak jako ostatní programy. Samozřejmě to způsobilo velký rozruch a na základě toho ČT našla řešení a program se (zřejmě do konce roku) 24.4. 2018 vrátil do vysílání v DVBT 1 !! Vím, že tento program byl vysílán v jiném multiplexu než programy ČT, nicméně když se našlo řešení nyní, mohlo se udělat hned.

Nejlepší odpověď
anonym

Uvažte tohle. Když máte placenou tv, ať už iptv, satelit nebo kabel, obvykle za ni vynaložíte měsíčně nebo za dva měsíce stejnou částku, kterou by vás teď po dlouhých letech stál upgrade na DVB-T2 … jinými slovy, v čem je problém ? No tak koupím set top box a děti mohou koukat na déčko dál. Kolik dnes settopbox s podporou HEVC stojí, 600 Kč ? Nehledejte problémy kde nejsou, to nikam nevede 🙂

Novější kodek který dokáže přenášet tv obraz s polovičním datovým tokem a přitom ve stejné kvalitě jako předchozí kodek je zkrátka tím důvodem proč se na DVB-T2 přechází a je to velmi rozumný důvod. díky tomu ze buď do stávajícího frekvenčního pásma vejde více programů, nebo stejné množšství ve vyšší kvalitě, nebo zůstane stávající počet a stávající kvalita a tv vysílání bude moci uvolnit část frekvenčního spektra které například využijeme pro rychlý bezdrátový internet LTE …

to je pokrok, a v tomto případě je to není nic nerozumného.

Další odpovědi
Alesh

Takže lepší by bylo, kdyby to převedli všechno najednou?
Jako trochu šaškárna z toho vznikla, to jako jo. Na druhou stranu strana a vláda rozhodla, že k přechodu musí dojít do nějakého data, tudíž rozhodně lepší je, když to půjde po krocích než najednou, ne?

Roman71

Tady na severu Čech Déčko na DVB-T jede jako víno (zjištěno dnes 25.4.).

anonym

Každopádně k otázce. Nepředpokládal bych že ČT bude jakkoliv obracet a z efektivnějšího HEVC se bude vracet na starší formát, to prostě smysl nedává. Jako by před lety couvli a řekl, ne-ne … nemůžeme po lidech chtít aby si ke své ORAVA COLOR kupovali nějakou krabičku, musíme to celé otočit a vrátit se zpět k analogovému vysílání kde jeden program zabral tolik z frekvenčního spektra jako dnes zabere celý digitální multiplex 🙂