Vrátí nám peníze za neuskutečněnou brigádu?

Dobrý den,měly jsme jet s kamarádkou na brigádu do SWE.Zaplatily jsme předem za cestu a povolení.Také jsme jim daly své údaje (č.pasu,..).Nikam se nejelo a nechtějí nám peníze vrátit.Doklad bohužel nemáme,protože se jednalo o přítele kamarádčiny rodiny a on nám ani žádný vystavit nechtěl.Víme,že to byla chyba.Ale věřili jsme mu.Už 2 měsíce se s ním hádáme,vyhýbá se nám a neustále lže.Byly jsme 2× na policii,ale pokaždé nám řekli něco jiného.Poprvé,nám řekli, že můžeme podat trest. oznámení, ale že pravděpodobně u soudu neobstojíme.Po­druhé, že když je nás 5 (podvedených),tak u soudu asi vyhrajeme.Prý tolik svědků stačí.Máme nějakou šanci dostat své peníze zpět?Uvítáme jakoukoliv radu.Díky.
PS: Kdybychom přeci jen šly s tím k soudu,budeme platit výlohy?Jsme totiž studentky a asi by to pro nás byl problém.

Odpovědi
verka

Myslím, že nelze věc dát k soudu, že nejdříve musí být trest.oznámení. Záleží tedy na policii, také na tom o kolik peněz šlo.
Dávát peníze předem je podezřelé.