Jedchoutan

Lze za vyměněné zboží po reklamaci vyžadovat peníze zpět?

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat -
Zakoupil jsem zboží, které po týdnu používání začalo vykazovat známky velice nekvalitního zboží.
Podal jsem reklamaci, byla mi nabídnuta možnost výměny zboží.
Moje otázka zní – můžu využít na nové vyměněné zboží možnost vrácení bez udání důvodu? Nechci totiž od stejné firmy opět měsíc čekat na vyjádření, že prodávají šmejd. Zkrátka už od té firmy nic nechci, chtěl bych vrátit peníze.
Děkuji za případné rady

Nejlepší odpověď
Hlada

Odstoupit od kupní smlouvy je možné pouze v případě, že se na věci vyskytne třikrát stejná vada, přičemž předchozí dvě reklamace budou uznány a vyřešeny.
V tomto případě nárok na vrácení peněz nevzniká.

Další odpovědi
autacek

Na nové zboží by se měla vztahovat nová záruka a taktéž plně třeba ustanovení o koupi zboží na dálku (pokud tomu tak bylo), tedy potřebné si z toho dovoď sám.

Dochy

Na nové (vyměněné) zboží běží nová záruční lhůta, ve které je možné reklamovat vady. Na vyměněné zboží nelze vyžadovat peníze zpět v rámci 14 dní na vyzkoušení. (mělo by to jít, pokud by se doba možného užívání výrobku vešla do těch 14 dní – v součtu za první i vyměněný kus – ale bez záruky, je to můj předpoklad)
Při uplatňování reklamace můžete navrhnout preferované řešení – odstoupení od kupní smlouvy. Obchodník na to ale při druhé reklamaci nemusí přistoupit. (Ti slušnější se tomu v jasných případech nebrání)

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Hlada

autacek: Při výměně zboží nevzniká nová záruka. Běží původní záruční doba.

Dochy

Na nový kus běží nová záruka. 14 denní lhůta na vrácení ale nedává smysl. Při opravě běží původní záruka jen s prodloužením o dobu reklamačního řízení a opravy.

autacek

Ale notak… už je na to nějaký judikát?
https://www.dtes­t.cz/nejcastej­si-problemy/bezi-nova-zaruka-na-vymenene-veci-soucastky/38

autacek

Tak už jsem si to dohledal 33 Cdo 416/2020, byť se tedy domnívám, že toto by mělo projít výraznou rekodifikací, je totiž podstatný rozdíl, pokud se jedná pouze o část výrobku, nebo o výrobek celý. Jak pak nahlížet například na opakující se vady, které se budou opakovat na jiném výrobku, budou se sčítat s vadami výrobku předchozího? Co když vyměněný výrobek nebude již mít ani shodnou část a v neposlední řadě, bavíme-li se o tomto konkrétním dotazu, tady se jedná /alespoň jak sem to pochopil/ nikoli o výměnu za stejný typ, ale za zboží úplně jiné, tedy asi by bylo třeba chápat to tak, že reklamace byla uznána a vyřešena vrácením kupní ceny, která byla započtena na úhradu kupní ceny věci nové.