Avatar uživatele
Pokročilý

Volno z práce na pohřeb

Mám nárok na placené volno nebo si mám vzít dovolenou, když zemřela manželova bybička?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Úmrtí
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na

a) 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
b) 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

Zdroj: http://business.center.cz/busi ness/pravo/zakony/zakonik-prac e-nv590/priloha.aspx

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Pokročilý

Máš nárok na placené volno

7. Úmrtí rodinného příslušníka Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na: c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

http://www.pohreb.cz/…
Doplňuji:
Upřímnou soustrast :-(

Zdroj: http://www.pohreb.cz/kdo-ma-na rok-na-placene-volno-pri-pohrb u


Avatar uživatele
Zlatý

Pracovní volno v případě úmrtí v rodině upravuje Zákoník práce – zákon č.262/2006 Sb., v aktuálním znění, a nařízení vlády č.590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. V kolektivních smlouvách, případně ve vnitřních předpisech zaměstnavatele, je možné nároky zaměstnanců rozšířit.

Nárok na pracovní volno s náhradou mzdy (popř.platu) má zaměstnanec – osoba blízká, která je v příbuzenském vztahu, a osoba, která žila s osobou zemřelou ve společné domácnosti.

Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte jsou poskytovány 2 dny volna a jeden den k účasti na pohřbu. V případě úmrtí vlastních rodičů nebo sourozenců, rodičů nebo sourozenců manžela apod. má zaměstnanec nárok na 1 den volna k účasti na pohřbu, případně na další den, pokud obstarává pohřeb zemřelého (tedy v situaci, kdy je uveden na objednávce u pohřebního ústavu). Při úmrtí vlastních prarodičů nebo vnoučat, popřípadě prarodičů manžela, je zpravidla poskytováno pracovní volno na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na 1 den, k účasti na pohřbu, případně 1 den navíc, pokud obstarává pohřeb.

Osoba, která pouze obstarává pohřeb, ale není rodinně spřízněna (v přímém příbuzenském vztahu) se zemřelým, může požádat svého zaměstnavatele o pracovní volno, nemá však na něj právní nárok, stejně jako nemá nárok na náhradu mzdy (platu). PS; ten bod nemel byt pro branika za jeho moudrou odpoved.. ale mel ho dostat brilliant..:D

Zdroj: http://www.uplnezneni.cz/clank y/pracovni-volno-v-pripade-umr ti-v-rodine/


Avatar uživatele
Bronzový

na manželovu babičku se volno neztahuje
Doplňuji:
jinak upřímnou soustrast tobě i tvému choti

 

Diskuze k otázce

 

U otázky nebylo diskutováno.

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 2164
Zlatý standa 1252
Zlatý ivzez 932
Zlatý mosoj 678
Zlatý gecco 534
Zlatý led 532
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 433
Zlatý JájsemRaibek 400

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.