maja49

Volno z práce na pohřeb

Mám nárok na placené volno nebo si mám vzít dovolenou, když zemřela manželova bybička?

Nejlepší odpověď
brillant

Úmrtí
Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na

  1. 2 dny při úmrtí manžela, druha nebo dítěte a na další den k účasti na pohřbu těchto osob,
  2. 1 den k účasti na pohřbu rodiče a sourozence zaměstnance, rodiče a sourozence jeho manžela, jakož i manžela dítěte nebo manžela sourozence zaměstnance a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob,
  3. nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

Zdroj: http://busines­s.center.cz/bu­siness/pravo/za­kony/zakonik-prace-nv590/priloha.aspx

Další odpovědi
dj.david1234

Máš nárok na placené volno

7. Úmrtí rodinného příslušníka Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne na: c) nezbytně nutnou dobu, nejvýše na 1 den, k účasti na pohřbu prarodiče nebo vnuka zaměstnance nebo prarodiče jeho manžela nebo jiné osoby, která sice nepatří k uvedeným fyzickým osobám, ale žila se zaměstnancem v době úmrtí v domácnosti, a na další den, jestliže zaměstnanec obstarává pohřeb těchto osob.

http://www.poh­reb.cz/kdo-ma-narok-na-placene-volno-pri-pohrbu
Doplňuji:
Upřímnou soustrast ☹

Zdroj: http://www.poh­reb.cz/kdo-ma-narok-na-placene-volno-pri-pohrbu

badisko

Pracovní volno v případě úmrtí v rodině upravuje Zákoník práce – zákon č.262/2006 Sb., v aktuálním znění, a nařízení vlády č.590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. V kolektivních smlouvách, případně ve vnitřních předpisech zaměstnavatele, je možné nároky zaměstnanců rozšířit.

Nárok na pracovní volno s náhradou mzdy (popř.platu) má zaměstnanec – osoba blízká, která je v příbuzenském vztahu, a osoba, která žila s osobou zemřelou ve společné domácnosti.

Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte jsou poskytovány 2 dny volna a jeden den k účasti na pohřbu. V případě úmrtí vlastních rodičů nebo sourozenců, rodičů nebo sourozenců manžela apod. má zaměstnanec nárok na 1 den volna k účasti na pohřbu, případně na další den, pokud obstarává pohřeb zemřelého (tedy v situaci, kdy je uveden na objednávce u pohřebního ústavu). Při úmrtí vlastních prarodičů nebo vnoučat, popřípadě prarodičů manžela, je zpravidla poskytováno pracovní volno na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na 1 den, k účasti na pohřbu, případně 1 den navíc, pokud obstarává pohřeb.

Osoba, která pouze obstarává pohřeb, ale není rodinně spřízněna (v přímém příbuzenském vztahu) se zemřelým, může požádat svého zaměstnavatele o pracovní volno, nemá však na něj právní nárok, stejně jako nemá nárok na náhradu mzdy (platu). PS; ten bod nemel byt pro branika za jeho moudrou odpoved.. ale mel ho dostat brilliant..:D

Zdroj: http://www.uplnez­neni.cz/clanky/pra­covni-volno-v-pripade-umrti-v-rodine/

Braník

na manželovu babičku se volno neztahuje
Doplňuji:
jinak upřímnou soustrast tobě i tvému choti