led

Volení zástupcovia štátu a pracovnoprávny vzťah.

Asi som chýbala na občianskej náuke, keď sa to preberalo.
Ak je zvolený zástupca ľudu – parlamentné a komunálne voľby, po voľbách usadá do svojho kresla:
1 – Do akého pracovnoprávneho vzťahu potom prechádzajú zvolení zásstupcovia – poslanci?
2 – Kto sa stáva ich zamestnávateľom?
3 – Má nad nimi nejakú právomoc volič?
4 – Zrušiť poslanecký mandát môže len poslanec, alebo môže aj niekto iný – kto?
Tieto otázky sa týkajú aj štátnych volených funkcií, ne menovaných (ministri)
Chápem, že situácia môže byť rôzna v jednotlivých štátoch podľa ich legislativy v niektorých bodoch, ale principiálne je rovnaká.

Nejlepší odpověď
Drap

Je to víceméně u všech volených zástupců stejné v komunální politice se stávají zaměstnanci obce/ ovšem pouze uvolnění funkcionáři /, v krajských volbách kraje v parlamentních jsou zaměstnanci sněmovny a senátu. Nadřízeným orgánem je MV. Jedná se , alespoň na těch nižších úrovních o normální pracovní vztah a předpokládám že stejné je to i v senátu a parlamentu. Jisté odlišnosti tam ale jsou. Pracovní vztah je pouze na volební obdoí, Jsou sice zaměstnanci na jejich platy jsou jisté tabulky, podle velikosti voleného orgánu, ale i v komunální politice, víceméně platy odsouhlasuje samo obecní zastupitelstvo.
Volič má pravomoc víceméně jen kontrolní. Může sledovat jejich práci, chodit na veřejná jednání, a buď je příště volit či ne.
Poslanecký mandát může zrušit buď poslanec a nebo ho automaticky pozbývá pokud byl odsouzen za trestný čin.

led

otázka je položená aj v slovenskej verzii
http://www.od­povede.sk/otaz­ky/voleni-zastupcovia-statu-a-pracovnopravny-vztah

myslíte, že bude rozdielnosť názorov?

led

AD drap
„Poslanecký mandát může zrušit buď poslanec a nebo ho automaticky pozbývá pokud byl odsouzen za trestný čin.“
to znamená, pokiaľ poslanec nespácha trestný čin, nemôže byť pozbavený poslanectva, aj keď pôsobí proti svojim voličom.

Drap

Bohužel ne. Ve státech vyspělejších, většinou stačí podezření z něčeho co neni v souladu se zákonem , ale i s morálkou,a poslanci se dobrovolně zříkají svého mandátu. Bohužel, od toho máme ještě daleko.