sandy45

Vojenská knížka

Co s vojenskou knížkou.Kdysi po dovršení důchodového věku se voj.knížka odevzdávala na OVS.Nyní ji nikdo nechce.Mám ji zlikvidovat?

Nejlepší odpověď
dědapetr

Dnes, kdy lidové armádě i povinné vojně dávno odzvonilo, si na ni leckdo ani nevzpomene. Přesto ji nelze jen tak hodit třeba do kamen. Branná povinnost totiž nezanikla a v případě ohrožení státu či dokonce válečného konfliktu mohou být Češi povoláni k obraně vlasti.
Najít nebo vyřídit novou

A tak by všichni, jimž je zhruba mezi třiceti a šedesáti lety a nejsou držiteli takzvané modré knížky, měli prohledat zásuvky a domácí skrýše a pokusit se svou vojenskou knížku najít. A pokud ji nenajdou, raději si vyřídit novou. Sankce sice nehrozí, ale dá se tak vyhnout případným nepříjemnostem. Podle hrubých odhadů ministerstva obrany se problematika dotýká dohromady asi tří set tisíc českých a také slovenských mužů, kteří absolvovali povinnou základní vojenskou službu mezi lety 1971 a 2004.v„V případě, že voják v záloze vojenskou knížku ztratí, je povinen tuto ztrátu ohlásit krajskému vojenskému velitelství příslušnému podle místa jeho trvalého pobytu.

Další odpovědi
tom004

Mám stejnou zkušenost. Na OVS mi řekli,že ji nechtějí a ať si s ní dělám co chci. Tak jsem ji rozebral,udělal koláž a mám ji ve své truccimře na zdi. Docela dobrá dekorace. Tak proč byste ji vyhazoval. Třeba přijdete na jiné využití.

anonym

Jen si ji nech,třeba bude mobilizace a třeba vnuci ji budou mít na památku!