KristýnaN

Voda o hmotnosti 1kg a teplotě 30°C se ohřívá po dobu 140s s ponor.vařičem o příkonu 300W.

Určete teplotu,na kterou se voda ohřeje. Nechci to vypočítat,jen prosím o pomoc se vzorečkama. Děkuji mockrát.

Nejlepší odpověď
mosoj

Jsem 47 let ze školy, takže se pravděpodobně nebudu vyhadřovat v duchu dnešní mluvy,. ale snad ti to pomůže.

1. Nejprve si vypočti kolik se uvolní tepla výkonem 300 W. Je to tzv. Jouleuvo – Lencovo teplo Q.
U = napětí (ve voltech)
I= proud v (ampérech)
t= čas ve (vteřinách)
P= výkon ve (watech)

Q = U x I x t

Protože U x I = P – dosadíme přímo za P 300 W
potom
Q = 300 × 140 = 42 000 J ( joulů )

2. měrné teplo vody je 4 185 J kg –1 deg –1
Jinak řečeno 1 kg vody se ohřeje o jeden stupeň když mu dodáme teplo o velikosti 4 185 J.

3. Protože jsme za 140 sec vyrobili 42 000 J tepla stačí 42 000 vydělit měrným teplem vody a dostaneme o kolik stupňů se zvedla teplota 1 kg vody.
42 000/4185 = 10.04 oC

Voda se ohřála o cca 10 stupňů má tedy konečnou teplotu 40 oC !!!!

Jedná se pouze o teoretický výpočet za předpokladu použití stejnosměrného proudu.
V praxi by se toto muselo zohlednit dalším výpočtem a také vzít v úvahu účinnost vařiče
a tepelnou ztrátu, ale to je již podstatně složitější výpočet.

Další odpovědi
Hlada

Jestli neměli Jouleovo teplo, tak pro výpočet stačí převod 1Ws=1J.