autacek

Vnímáte dnešní den 26/3 2019 jako černý den pro lidstvo, internet a svobodu dostupnosti informací?

https://www.no­vinky.cz/ekono­mika/clanek/vyh­ledavace-budou-platit-dan-z-odkazu-kontroverzni-smernici-schvalili-europoslanci-40275603

Vnímáte dnešní den jako černý den pro lidstvo,Internet a svobodu dostupnosti informací?

Nejlepší odpověď
anonym

Spíše ne. předpokládám že to bude mít jen praktický dopad na určité parazitní služby typu uložto, které se přiživují na práci tvůrců způsobem přinejmenším neetickým, ti nevidí ani cent ze souborů nabízených na uložto ke stažení zatímco uložto si neváhá přidrzle říci o platbu za rychlejší stažení takového materiálu … pokud to parazitům zkomplikuje „podnikání“ zřejmě to splní svůj účel. Negativní dopady spíš nečekám, popravdě řečeno nevidím, kde by se měla v důsledku článku 13 nějaká negativa projevit, vy ano ? Kde přesně ?

Horší už to bude s článkem 11, pokud se vydavatelům opravdu podaří vymámit z googlu a dalších agregátorů jejich zpravodajských článků nějaké platby za citace, mohlo by to vést k tomu že google jednoduše začne prioritizovat ty zdroje které po nich tuto platbu nevyžadují, což by mohlo mít za následek vzestup vlivu určitých zájmových skupin kteří nepíší články pro zisk ale proto aby svět přesvědčili o svém svém vlastním světonázoru, viz fake-news. Ti narozdíl od velkých vydavatelů nikdy platby po nikom chtít nebudou naopak budou rádi, že se citují a sdílí co nejvíce …

Další odpovědi
Kepler

Nemám z toho radost, ale snad se to běžného občana příliš nedotkne. Jsou horší hrozby, ze kterých mám bobky.

Arne1

Ano, jako často politici nevědí co činí. Nejde jen o Google a Facebook, ale i o různé vzdělávací a encyklopedické we­by.

ivzez

Ne, nevnímám jej jako černý den pro lidstvo, internet
ani dostupnost informací ani pro svobodu.

Nesouhlasím s odpovědí Arne1 → jde (především)
o FB a Google. Vzdělávací weby a encyklopedie (např. Wikipedie)
budou patřit mezi výjimky, resp. budou mít „vlastní“ licenci.

Ono to tak žhavé, jak to nyní někomu může připadat, nebude.
Pokud Google začne zobrazovat jenom „čisté“ odkazy, přijdou ti,
kdo se chtěli podílet na jeho ziscích o návštěvnost a ještě rádi
umožní zobrazování částí textů bez zpoplatnění.

Spíše by mohla být otázka, jestli o to FB a Google ještě budou stát.

Pokud jde o cloudy, vituální úložiště apod., z těch některá zaniknou,
ale vzniknou jiná. Případně se přesunou jinam. (Paraziti si najdou jiný
způsob, jak vydělávat na cizím obsahu.)

Další otázka je, co bude s různými odpovídajícími weby.
Zde sice uživatelé často citují z nekomerčních důvodů,
ale weby z jejich odpovědí profitují zobrazováním reklam.
Nejde ale o vzdělávací weby, ani encyklopedie…

annas

Dnes je stále dnes,. ale dnešní den není černým dnem pro lidstvo.

Otázkla už nedává smysl,. protože černý den není dnes…