bobánek

Vložil Karel IV do korunovační koruny kletbu?

Nejlepší odpověď
annas

A možná také podvědomě pocítili jakousi posvátnou bázeň. Vždyť císař Karel IV. si pro svatováclavskou korunu vyžádal u papeže zvláštní bulu, která korunu speciálně posvěcuje a chrání. Jednoduše řečeno, každý, kdy by s korunou českých králů neoprávněně manipuloval, bude stižen hroznou kletbou. Prý se tato kletba stala osudnou také pro říšského protektora Reinharda Heydricha.

Podle pověsti, každý člověk, který není oprávněn k tomu si korunu posadit na hlavu a účiní tak, do roka zemře. V listopadu roku 1941 při prohlídce Pražského hradu si korunu údajně nasadil zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich a v květnu 1942 podlehl zraněním po atentátu. Ve skutečnosti neexistuje žádný důkaz ani svědectví, které by prokazovalo skutečnost, že si Heydrich korunu opravdu nasadil.

http://webcache­.googleusercon­tent.com/sear­ch?q=cache:niQ­pySnSRQEJ:cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Svatov%C3%A1clav­sk%C3%A1_koru­na+Heydrich+a+kr%C­3%A1lov%C3%A1+ko­runa&cd=1&hl=c­s&ct=clnk&gl=cz

Zdroj: http://www.ra­dio.cz/cz/rubri­ka/udalosti/sym­boly-ceske-statnosti

Další odpovědi
hanulka11

Mnoho velikánů, po ní toužilo, i sám Hitler, po ní pátral. Chtěl mít tu její moc, ale Korunovační klenoty mají své kouzlo. Nejenom krásu největších safírů, ale i svou kletbu. Je vytvořena z dvaadvaceti karátového zlatého
plechu. Na vrcholu koruny je kříž, v němž je uložen trn z Kristovy koruny. Jde o penězi
nevyčíslitelný předmět, který je dnes spolu s jablkem, žezlem a ostatními částmi klenotů uložen v chrámu svatého Víta v Praze a velmi těžce střežen. Nejvíce se kletba váže ke Koruně svatého Václava. Podle ní každý, kdo nemá být vyvolený a kdo nepovede spravedlivě naši zemi Českou, každý, kdo jí zneuctí tím, že si ji nasadí na hlavu, do roka zemře. Kdo ji zneuctí, má zemřít nepřirozenou smrtí. Stalo se tak v roce 1941, když si ji nasadil R. Heydrich, aby dokázal, že žádná kletba neexistuje. Všichni víme, že jeho život ukončil atentát. K.H. Frank nechal tento klenot zazdít v románských sklepeních Pražského hradu
a při svém plánovaném útěku si ji chtěl vyzvednout.

Možná i on si korunu zkusil nasadit na hlavu, protože skončil na šibenici. Ještě než si ji vyzvedl, promluvil, kde ji ukryl. Víte, že od té doby si ji žádný Prezident na hlavu nenasadil? Báli se snad či nejsou vyvolení? Možná také podvědomě pocítili jakousi posvátnou sílu a ochranu. Císař Karel IV. si pro svatováclavskou korunu vyžádal u papeže zvláštní bulu, která korunu speciálně posvěcuje a chrání. Jednoduše
řečeno, každý, kdo by s korunou českých králů neoprávněně manipuloval, bude stižen hroznou kletbou

Zdroj: http://www.ho­roskopnamiru.cz/klet­ba-korunovacnich-klenotu

michael69

Dovolím si tvrdit,že žádnou kletbu do ní nevkládal.(I když kdo ví…)V těch dobách vyhlašovali „klatbu“ pouze papežové a to jak se jim to hodilo „do krámu“.Ze stejných pohnutek ji případně pak snímali.Tehdy nebyla oddělená církevní moc a světská ,jako je to běžné dnes,takže taková „klatba“ nad někým byl docela slušný nástroj na politikaření,v čemž byla církev přímo mistr.Co se týče trnu z Ježíšovi koruny ,je to relikt z tehdejší ,dosolva posedlosti svatými relikviemi.Mít kus svatého,nebo dokonce přímo kus Ježíše (!) bylo něco jako být skoro spasen,pokud to hodně přeženu. Kosti svatých,třísky z kříže Ježišova,dokonce i jeho krev,kousky oblečení atd.Bylo to velmi rozšířené a to navzdory slovům Ježíše v evangeliích"…ať mrtví pohřbívají mrtvé…"Také s tím byl tehdy docela čilý obchod.Hlavně v blízkosti poutních míst.Jasně že to nebylo pravé,ale poutníka to uspokojilo a obchodníka rovněž. :D Nesl si to domů jako turistickou známku. :)
Mimochodem Císař Karel IV (křtěný Václav) napsal svůj životopis,kde odhaluje mnohé ze svého života.Myslím,že i na internetu se dá něco nalézt.Každopádně to byl vyjímečný panovník a kdo četl něco o jeho životě mi musí dát zapravdu,že se musel ledas čím prokousat a s ledas čím vypořádat.Vzpomeňte jeho dětství a jeho věčně rozhádané rodiče a názorové střety s otcem Janem Lucemburským.I z to­hoto pohledu je obdivuhodné čeho dosáhl.

poa.li

Je hezké uvěřit něčemu takovému. Je spousta věcí, o kterých se nám ani nesní…