iceT

Vlkodlak vs vlkolak

Koukám se na jeden film ve slovenštině a slovo vlkodlak je tam vyslovováno -vlkolak-.Zajímalo by mě proč,protože kamarádka Slovenka na mě hledělakdyž jsem se zeptala jí,a že slovo vlkodlak vyslovuje také vlkodlak.

Nejlepší odpověď
annas

Na základě srovnání stsl, češtiny a slovenštiny došlo historickým vývojem ke shodným i rozdlíným znakům.
Ale zajímavé je, že slovenština jako západoslovanský jazyk ponechala tvary -dl, tl – narozdíl od východoslovanských jazyků (ruštiny)..
Mýdlo, sádlo x mýlo, sálo atd. V češtině i slovenštině = vlko-dlak.

I když tyto původní skupiny zůstaly zachovány, v části slovenských nářečí se změnily v ll nebo l – Třeba výraz dlak se změnil na lak, šilo, sálo (česky dlak, šídlo, sádlo atd.)
Dlak = srst, chlupy.

Protože spisovná slovenština vznikla z nářečí středoslovenského, převzali Šttúrovci některé jevy ze starší Bernolákovy slovenštiny. Proto se zřejmě tvar vlko-lak dostal do spisovné slovenštiny.

Ale jako nářeční výraz se užívá i vlkodlak, jak jsem si ověřila ve Slovníku spisovné slovenštiny – vlkolak (nár. i vlkodlak).

Učebnice slovenštiny, vl. věd.

Další odpovědi
Braník

slováci používají vlkolak,tak je to
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Vlko­lak

Lucijej

Jsem se koukla do čes. – slov. slovníku (Pc translator 2008) a slovenština slovo vlkodlak nemá (aspoň podle něj); jediné, co mi našel je toto: čes. vlkodlak – slov. hundroš a slov. vlkolak – čes. divous.

Tak nevím, co si o tom myslet :o)

badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…

badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…

badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…