Avatar uživatele
iceT

Vlkodlak vs vlkolak

Koukám se na jeden film ve slovenštině a slovo vlkodlak je tam vyslovováno -vlkolak-.Zajímalo by mě proč,protože kamarádka Slovenka na mě hledělakdyž jsem se zeptala jí,a že slovo vlkodlak vyslovuje také vlkodlak.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 11Pro koho je otázka zajímavá? annas, Andělé, johana 56, fcoop, Lucijej, Damiana, briketka10, anonym, anonym, Braník, gagaga před 4019 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Na základě srovnání stsl, češtiny a slovenštiny došlo historickým vývojem ke shodným i rozdlíným znakům.
Ale zajímavé je, že slovenština jako západoslovanský jazyk ponechala tvary -dl, tl – narozdíl od východoslovanských jazyků (ruštiny)..
Mýdlo, sádlo x mýlo, sálo atd. V češtině i slovenštině = vlko-dlak.

I když tyto původní skupiny zůstaly zachovány, v části slovenských nářečí se změnily v ll nebo l – Třeba výraz dlak se změnil na lak, šilo, sálo (česky dlak, šídlo, sádlo atd.)
Dlak = srst, chlupy.

Protože spisovná slovenština vznikla z nářečí středoslovenského, převzali Šttúrovci některé jevy ze starší Bernolákovy slovenštiny. Proto se zřejmě tvar vlko-lak dostal do spisovné slovenštiny.

Ale jako nářeční výraz se užívá i vlkodlak, jak jsem si ověřila ve Slovníku spisovné slovenštiny – vlkolak (nár. i vlkodlak).

Učebnice slovenštiny, vl. věd.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
Braník

slováci používají vlkolak,tak je to
http://sk.wiki­pedia.org/wiki/Vlko­lak

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce
Avatar uživatele
Lucijej

Jsem se koukla do čes. – slov. slovníku (Pc translator 2008) a slovenština slovo vlkodlak nemá (aspoň podle něj); jediné, co mi našel je toto: čes. vlkodlak – slov. hundroš a slov. vlkolak – čes. divous.

Tak nevím, co si o tom myslet :o)

před 4019 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…

před 4019 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…

před 4019 dny Odpovědět Nahlásit
Avatar uživatele
badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou…

před 4019 dny Odpovědět Nahlásit
Nový příspěvek