postcd

Vlhkost vzduchu a průvan, je vlhkost stejná jako venku?

Mým cílem je z domácnosti vyvětrat vlhkost a aby byly suché stěny. Udělám v zimním období průvan na 4 minuty. Venku je hlína vlhká, je tam vysoká vlhkost vzduchu. Zajímá mě, jestli nedocílím toho, že bude v bytě ještě vyšší vlhkost. Docílím toho, že tam bude stejně vlhko jako venku? a nebo v tom průvanu je nižší vlhkost?

Odpovědi
mosoj

Na hlínu se vykašli. Větráš vzduch. Záleží kolik relativní vlhkosti je venku a kolik relativní vlhkosti je v bytě.
Vzduch venku 80 % při 2oC má ve skutečnosti nižší obsah vody než na př. 60 %
při 23 o C.

Dochy

Jak píše mosoj. Teplej vzduch pojme víc vlhkosti. Takže když větráš venkovním vzduchem s rel. vlhkostí třeba 80% a teplotou kolem 0, tak po zahřátíten samý vzduch může mít rel. vlhkost klidně kolem 20% (tj. má spoustu prostoru pro to, aby nab9ral vlhkost ze zdiva apod.)