Barbarka

Vlastníte někdo dozimetr?

Najde se zde někdo, kdo by mi byl schopen vysvětlit, jestli se k nám mohla dostat nějaká radiace, skrz déšť, z ruské vybuchlé rakety? Děkuji.

Odpovědi
Edison

Mám geigera s funkcí dozimetru. Ale nemyslím, že by ten únik byl tak masivní, aby to něco naměřilo.

orwell

Dozimetr nevlastním, ale v minulosti jsem přemýšlel o jeho stavbě. Návod byl otištěn tuším v některém čísle Praktické elektroniky (nejsem si zcela jist), ale nakonec z toho sešlo. Vysvětlit, jestli se sem dostala nějaká radiace nedokážu, ale určitě nějaká ano, je jen otázka kolik. Buď v klidu, mnoho to nebude, i když média to časem asi dost zveličí, aby využila možnosti kopnout si do Rusa. Přežili jsme Černobyl, Fukušimu,… a hlavně 50. léta, kdy to bouchalo o 106. USA v Nevadě, tichomoří, Frantíci (zatloukali opakovaně atol Muroroa do dna oceánu), dále průšvihů s jadernými elektrárnami bylo už taky dost, ponorky nepočítám. A třeba taková Hirošima dnes není pustou neobydlenou oblastí. Naše planeta sama o sobě i bez našeho přičinění vyzařuje taky nějakou radioaktivitu, takže něco vydržíme i když nám to moc neprospívá.

Edison

U nás jsem naměřil radiační pozadí kolem 180 nSv/h. Našel jsem jednu oblast v Německu, kde naměřím až 280 nSv/h. Zvláštností je například objekriv jehož jeden model obsahuje pro zvýšení hustoty, tedy indexu lomu, smolinec. Na měření je to výrazně znát. Měřil jsem to, ale momentálně memám měřák po ruce, abych napsal hodnotu. Jinak přírodní radiační pozadí občana ČR 2,5 až 3 mSv/rok. Přírodní radiační pozadí občana Ramsaru v Iránu až 400 mSv/rok. Pro představu příklady ekvivalentní dávky pro člověka: z přírodního pozadí 10 µSv za den, rentgen ruky 1 µSv, rentgen zubů 5 µSv, let letadlem (4000 km) 40 µSv, rentgen hrudníku 20 µSv, roční limit pro okolí jaderné elektrárny 250 µSv (při plánování se používá 30 µSv), skutečná dávka v okolí 50 km od jaderné elektrárny 0,1 µSv za rok (asi tolik jako když sníte jeden banán – důvodem draslík K-40), dávka v Tokyu způsobená havárií JE Fukušima 40 µSv, CT sken hlavy 2 mSv, roční dávka z přírodního pozadí (asi 85 % obdržené dávky je z přírodního pozadí) je průměrně 4 mSv. Dávka nutná k projevu nemoci z ozáření (deterministických účinků) je přibližě 400 mSv, musí být ale jednorázová. Smrtelná dávka se liší podle jedince, ale udává se 4 Sv a více.

orwell

Zajímavé údaje, pěkně pohromadě. Ověřovat to nebudu, věřím ti 🙂

Edison

Něco jsem četl: http://atomin­fo.cz/2012/05/­sievert-becquerel-rentgen-jak-merime-radioaktivitu/ , něco naměřil. Jistě se dá najít další spousta zajímavých zdrojů nejrůznějších relevantních informací. Existují i zdravotní a bezpečnostní normy. Něco dalšího je v uvedeném odkazu.