Avatar uživatele
Pokročilý

Vlastním menší pole, poradí mi někdo jak s ním nejlépe naložit? Prodat, sázet brambory atd....? Nějaké nápady?

Doplňuji:
Je to 12 km od mého bydliště, což není kousek. Pěstování brambor, nebo zakládání jablečných sadů, to opravdu není pro mě.

To deli: to je dobrý nápad. Co k tomu budu potřebovat? Bude mne to stát nějaké peníze popř. kolik?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Těžká rada, ale prodávat bych doporučoval až jako poslední řešení. Pokud se pole nachází poblíž Vašeho bydliště, zkuste třeba ty brambory, ale buďte si vědom, že pořekadlo o hloupém sedláku a velkých bramborách neplatí vžycky! Budete mít lidi na práci, máte sadbu, techniku a základní znalosti o pěstování rostlin? Nebo bude lepší parcelu pronajmout družstvu, či soukromníkovi a nájem si vybírat v naturáliích? V úvahu připadají ještě další eventuality, ale ty lze přiřazovat až při podrobnější informaci.
Doplňuji:
Kolega Hykam správně upozorňuje na skutečnost, že je velký rozdíl zda se parcela nachází v tzv. intravilánu nebo extravilánu obce. V základních hodnotách se jedná o nejméně desetinásobek rozdílu ceny a navíc, jestliže se pozemek nenachází v plánech zástavby, pak bude problém vůbec obdržet stavební povolení.

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

jde o to, jestli se Vám o to chce starat. Pokud ne, nemáte k tomu vztah a netoužíte se to učit, můžete se třeba dohodnout s majiteli sousedních polí, že se vám o to budou starat. Taky to tak děláme, máme menší pole. Sousedi jsou rádi, že nemusejí objíždět "vykouslej" kus pole a my jsme rádi, že to neleží ladem. Ale asi bych to neprodávala - moc za to nedostanete, nepomůžete si. Mně s bráchou rodiče radí, ať jednou třeba prodáme dům, ale pole ať si necháme. Člověk neví, co se může stát. A vždycky může přijít doba, kdy pole bude záruka toho, že na těch vlastnoručně vypěstovanejch bramborách přežijete...


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud není daleko, založit ovocný sad. a mezi stromy pěstovat brambory apod.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud je poblíž nějaké vsi či města, zkuste ho nechat vyjmout ze zemědělského půdního fondu. Pak rozdělit na parcely, zasíťovat, rozprodat na stavební parcely - a máte vystaráno :-)

Kolik bude stát vyjmutí a zda je vůbec ve Vašem případě možné, zjistíte na Stavebním nebo Katastrálním úřadu. Zkuste to poptat.
Zasíťování atd. je už náklad veliký, záleží na velikosti Vaší parcely, na vzdálenosti od nejbližších sítí atd. Každopádně ale pokud tam budete mít 10 parcel po 1000 m2, a máte-li lukrativní místo, může se Vám vrátit klidně desetinásobek vynaložených financí.
Zkuste si jen tak zjistit co a jak a pak uvidíte dál :-)


Avatar uživatele
Zlatý

Zkus ty brambory,a když to nepůjde tak ho prodej. :-))


Avatar uživatele
Stříbrný

To Deli:
nápad dobrý ovšem je tu jeden háček, pozemek musí být v plánu zástavby obce, jinak vám tam nikdo zástavbu nepovolí.

Poptejte se na obecním (městském) úřadě kdy je v plánu nová Změna územního plánu a jestli by bylo reálné tento pozemek do této změny zanést. Počítejte, že řízení bude trvat min. rok ale spíš déle.

Nevím jak je to veliký pozemek, ale zkusil bych ho pronajmou, případně zatravnit (nevím jak v současné době, ale byla možnost si na zatravnění pozemku zažádat o dotaci) a dohodnout se s někým kdo, v okolí chová dobytek aby si pozemek posekal a seno skrmil i třeba bezúplatně.
Můžete si každoročně zažádat o dotace na pozemek a hlavně nemáte starosti s udržováním pozemku v bezplevelném stavu, což Vám nařizuje zákon.

Určitě bych ale pozemek neprodával, hodnota pozemků celkově se zvyšuje a nákup pozemků je dobrá investice.


Avatar uživatele
Zlatý

Pokud nechci mít moc práce a starostí, nechci prodat a mít z pozemku stálý užitek ,je vhodné, obzvláště pokud bydlíte v rodiném domku, nechat pole jednou zorat a upravit, nasázet japonské topoly a po pěti letech zčít kácet a topit dřevem, nebo dřevo prodat. Pokud je pozemek hodně velký, doporučuji posázet ho v době 5 let postupně. Tak si zajistíte produkci dřeva rok co rok. Z uřízlých pařezů vyrostou další stromy.


Avatar uživatele
Bronzový

Asi nejlépe zatravnit a 1-2 do roka pokosit.


Avatar uživatele
Pokročilý

A co vysázet dřeviny.Sice pomaleji rostou než Japonské Topoly ale jsou výhřevnější a tím i kvalitnější.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Registrovaný

Karel25

Zažádat si o dotace není určitě špatný nápad, zkuste kouknout na tento článek o dotacích na rok 2015: http://www.pozemkyafarmy.cz/…

Avatar uživatele
Bronzový

IK

Zasadit brambory není špatný nápad pokud to není moc velké a nemáš žádnou mechanizaci. Brambory se používají aby se zlepšila půda pro choulostivější plodiny. Jinak můžeš třeba pěstovat dýně Hokkaido to je můj sen mít políčko na Hokkaida. Je to výživná dýně za kterou zaplatím ve zdravé výživě kolem 100,- a přitom pěstování nevyžaduje příliš, jen místo kde nejsou okurky, patisony nebo jiné s čím by se mohla zkřížit a vytvořit méně kvalitní plody. Ty správné jsou sytě oranžové uvnitř s dost pevnou dužinou. Chuť trochu připomíná vařený vaječný žloutek, kříženci nejsou moc dobré.
http://www.bio-life.cz/…
http://www.semena-osiva.cz/…
semena z dobré dýně můžeš zasadit za dva roky (druhý rok ještě neklíčí)

 

Zajímavé otázky v kategorii Aktuality a zábava

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Aktuality a zábava

Zlatý Drap 4950
Zlatý hanulka11 2790
Zlatý led 2675
Zlatý briketka10 2419
Zlatý annas 2073
Zlatý quentos 1639
Zlatý iceT 1552
Zlatý tom004 1522
Zlatý marci1 1505
Zlatý mosoj 1496

Zobrazit celkový žebříček

Kategorie otázek

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.