dudu

Vlastnictví bytu

Pane jkjk, díky též Vám – trefil jste merito věci., jednotlivé byty vlastníci baráku a parcely užívají bezesmluvně a za dům ani není zřízen žádný právnický subjekt. Nevím co by následovalo, pokud by některý spoluvlastník přestal respektovat tento status qo!!, nebo finančně se spolupodílet na provozu celého tohoto podniku?? Autor toho řešení již nežije, takže ostatním nemůže osvětlit půvab tohoto řešení. Jaké nástroje pak vůči jedinci, který bydlí ale nic neplatí vlastně použít?? Snad OZ?

Nejlepší odpověď
standa

Protože z této otázky (ani z té předchozí související – viz zdroj) nevyplývá v jakém právním postavení se nacházelo původní vlastnictví bytu, myšleno před dědickým řízením…, tak je obtížné odhadovat jak se ´věci´ mají teď.

Rovněž je možné, že soud udělat drobnou technickou chybu a do usnesení nezapsal identifikaci bytové jednotky.

Nakonec dávám k úvaze význam níže uvedených ustanovení zákona o vlastnictví bytů, tedy zákona, který se nepochybně musí brát při zkoumání vašeho případu do úvahy.

Zákon č. 72/1994 Sb.,

§ 7 Převodem vlastnictví k PRVNÍ jednotce… se mění vlastnictví dosavadního vlastníka budovy na vlastnictví zbývajících nepřevedených jednotek v domě a na spoluvlastnictví společných částí domu…

§ 9/3 Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.

Zdroj: http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vlastnictvi-bytu

Další odpovědi
jkjk

Nejlepsi by bylo ucinit tzv. prohlášení vlastníka budovy, kterym by se dum rozdelil na byty a vzniklo by SVJ (spolcenstvi vlastniku jednotek). S takovym prohlasenim ovsem musi souhlasit vsichni vlastnici, jinak je nutne obratit se na soud.