Žijeme v domě, se společenstvím vlastníků a každý má na LV jasně
zapsán svůj byt, metry společných prostor a parcely pod barákem. Nedávno
manželka zdědila byt v domě, kde asi nějak nedokončili privatizaci,
protože se stala majitelkou n-tiny od všeho.
Tento majetek nelze použít jako zajišťovací prostředek. Jde prosím
o běžně aplikovavanou praxi nebo je něco špatně. Hrozí zde závažná
rizika? Mám např. obavu, že dostane-li se do fin. problémů jeden
podílník, může být uvalena exekuce na celý dům? Děkuji za názor a
radu.
Doplňuji:
Díky pane Stando. V usnesení OS je řečeno, že paní nabývá"
vše v podílu ideálních 17/100, ke dni úmrtí zůstavitelky v obvyklé
ceně … Kč. Pak ještě zařízení bytu.
A zde je to jádro pudla., dále už nic konkretního není uvedeno a to ani
např. č. bytu! Jsem z toho fakt jelen.
ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce
| Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? annas, anonym, anonym před 5952 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
„…na LV jasně zapsán svůj byt, metry společných prostor a parcely
pod barákem“
STANDA: na výpise z KN mého bytu (rovněž v domě s SVJ) jsou
tyto údaje:
Nevím co máte na mysli „majitelkou n-tiny VŠEHO“, protože ta ´n-tina´ se může týkat jen spoluvlastnictví části společných prostor v domě a části pozemku, která náleží k bytové jednotce. A pokud je ta ´n-tina´ i u vlastnictví k bytové jednotce, tak pak se musí jednat o spoluvlastnictví, který vyplynulo z dědického řízení a skutečně byt*) pak může spoluvlastnit více osob.
*) byt včetně přináležijícího podílu společných prostor a pozemku (ale podíl společných prostor musí být z logiky věci jiný než ta ´n-tina´ vlastnictví bytové jednotky
Já si neuvědomuji nějaká rizika…, a to nejen proto, že exekuovat se nedá celý majetek (dům), ale pouze dlužníkův podíl. A navíc musí plati, že při zpeněžování takto ´zabaveného´ majetkového podílu (zpravidla v dražbě) mají ostatní spoluvlastníci předkupní právo…
| 0 Nominace Nahlásit |
Mozne to je, bezne rozhodne ne. V pripade exekuce je v ohrozneni jen podil spoluvlastnika, zastavit spoluvlastnicky podil take lze (ale musi se chtit i bance). Problem bych spis videl k tomu, ze zde neni zadne pravo na konkretni byt (pokud neexistuji najemni smlouvy k jednotlivym bytum), z toho mouhou vznikout problemy, pokud se obyvatele domu rozhadaji.
| 0 Nominace Nahlásit |
– dudu napsal tento nesmysl: „vlastnictví bytu … každý má na LV jasně zapsán svůj byt …“
Nesmysl! V katastru na listu vlastnictví může být zapsána jedině
jednotka. Nikoliv byt. Ale soud jasně napsal, že paní nabývá bytový dům a
pozemek v podílu ideálních 17/100. Žádná jednotka není zmíněna. Jde
tedy o bytový dům ve spoluvlastnictví, nikoliv o bytový dům rozdělený
na jednotky.
Otázka je tedy zmatečná a nelze na ni odpovědět.