Benelux

Vlastní osobní automobil při podnikání, jak na to?

Od 1.12 2010 chci začít podnikat na ŽL, jako obchodní zástupce. Vím jen, jak si vyřídit ŽL. Poradíte mi prosím, popis, jak postupovat? 1/Jak zahrnout vlastní os. auto do majetku? 2/Do kdy se přihlásit k silniční dani a jak? 3/Ujedu denně 200–400 km, jaké mám vést knihy, 4/Co mohu dát, jako odečítatelné položky? 5/Nevím na co se dál zeptat, poradíte mi prosím, co s tím dále souvisí? Předem moc děkuji za odpověď. Pavla
Doplňuji:
jambalaya, děkuji Vám za odpověď, Pavla

Nejlepší odpověď
Jambalaya

Automobil v podnikání je, ač se to laikovi nezdá, velmi složitá záležitost a vyprávět se o ní dá celé hodiny.

Doporučuji zvážit dvě předběžné varianty:

  1. vykašlat se na silniční daň s tím, že ji případně můžete zpětně za rok doplatit s nějakým malým úrokem
  2. preventivně silniční daň zaplatit, pokud byste ji pak nevyužil, vznikne vám u FÚ přeplatek

Předpokládám, že jako obchodní zástupce budete mít výdaje tak akorát za benzín a telefony. Strkat auto do majetku by se vám vyplatilo pouze v případě, že by vaše skutečné náklady na podnikání včetně odpisů byly vyšší, než 60% vašich příjmů. Tato varianta ovšem u obchodního zástupce není příliš pravděpodobná.

Auta se většinou řeší operativně až na konci zdaňovacího období, podle toho, zda se hodí či nikoliv.

Dále je důležité, kdy bylo auto pořízeno, kolik stálo a mraky dalších otázek, aby bylo možné odpovědět konkrétně.