Kepler

Vlasovci – vybudovat pomník, nevybudovat pomník?

https://www.no­vinky.cz/histo­rie/clanek/pom­nik-rozporuplnym-vlasovcum-ani-historici-nejsou-zajedno-40305354

Je pravda, že ROA byla silně kontroverzní, protože bojovala proti bolševikům a nakonec i proti Wehrmachtu. Takže nám v odstupu 70ti let pomohli hned 2×. Dlouhá léta jsme byli masírovaní, že to byli zrádci Sovětů a tudíž byli špatní. Rusové řvou a ohánějí se úmluvou o nepromlčitelnosti válečných zločinů. Jakých zločinů? U nás se žádných nedopustili. 300 jejich padlých není málo. Při osvobození Plzně padlo jen 5 Američanů https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/16._obrn%C4%9Bn%C­3%A1_divize_ar­m%C3%A1dy_Spo­jen%C3%BDch_st%C3%A1t%C5­%AF_americk%C3%BDch
, přesto tam povícero památníků a pamětních desek mají. Tak proč ne ROA?

Nejlepší odpověď
Alesh

Podle mě jejich obrat byl jasný pragmatismus, chtěli si zachránit pr*el, co jiného. Takových „partyzánů“, kterých nejdřív donášeli gestapu bychom jistě našli celou řadu. Pokud se to o nich zjistilo, skončili spíš pověšení na kandelábru, než že by se jim stavěl pomník. Za mě pomník Vlasovcům určitě ne.

Další odpovědi
Mc Merkurion

… ono to má totiž hlubší podtext a souvislosti, ale to by chtělo sledovat starostu na Mall.tv, s rusama bojuje neustále, byl kvůli tý soše i debatě ruský tv …

… odpovím textem jedné písně: „Pomníky stavíte, prosím vás, komu?“ …

… nevím, ale zdá se mi, že jako češi máme velkou zálibu stavět a bourat pomníky, vypadá to na národní sport …

Ametyst

Před par dny jsem viděla na YouTube video, kde mluví pamětník Pražského povstání. Říká, ze vlasovci byli jen neorganizovane hloučky, co kradli na barikadach jídlo, a nikomu nepomahali.

Kryšpín

Dle mého názoru necht´ si tam člen ODS navrhne jakýkoliv pomník Češi mají tradici stavět a později bourat od dob F. Josefa..
Také měl zásluhu gen. Kultišvar, který dne 8.5.1945 s ve­litelem Prahy gen. Toussaintem podepsal v 16.00 hod. kapitaluci německých vojsk. Za to měl od Čech-komunistů odměnu několik let Leopoldov, kde se setkal s Toussintem a v žalu hráli spolu šachy. Když se vrátil z vězení s podlomeným zdravím jako nepřítel Čech-komunistů dostal vysokou penzi 230 Kčs. Pokud budou informátora chytat pudy část uvedena z knihy Černá historie.
Starý štamgast v moji hospůdce, kde občas odpovědi konzultuji dodává, časem některý moudrý Pražák navrhne postavit sochu tomu oficíru co byl davy Čechů v červnu 1942 nedaleko koně vítán, poněvadž byl později zákeřně zavražděn a nikoliv jenom politicky odvolán.

Kepler

Merkurion: nejen Češi, bez obav. Co už ve světě padlo soch Lenina, Husajna, Hitlera…

Kepler

ametyst: svědectví jednoho člověka. Těch 300 Vlasovců zabili nasraní barikádníci?