annas

Víte, že vysněným kusem nábytku se stává kredenc?

Místo příborníků a kuchyňských linek… K čemu kredenc původně sloužila?

Odkud toto slovo pochází? Jaký je jeho význam?
Doplňuji:
Náhodou jsem narazila ještě na jednu odpověď – původní význam. Slovo kredenc pochází z latiny, ale dostalo se k nám přes němčinu (jak uvedl Q.).
Kredence byly původně součástí zámeckých hodovních síní, kde sloužily nejen k uchovávání nádobí, ale rovnou i jako přípravna jídla.

Jídlo se před hosty připravovalo zejména v dobách, kdy bylo zvykem čas od času nějakou nepohodlnou návštěvu přiotrávit. Takže aby nevyvstaly pochybnosti a návštěvník mohl hostiteli věřit, což se latinsky řekne credo, připravovalo se jídlo pěkně všem na očích, na kredenci.

To, jak kredenc popsal Vagra, si pamatuji z dětství.

Nejlepší odpověď
mosoj

Mám jeho části ještě v dílně : pravá ruční práce z třicátých let minulého století . Není ani tknutý. V kredenci bylo vše co se potřebovalo v kuchyni. Dole hrnce, nahoře za prosklením sklo a porcelán, v šuplíčcích koření a po straně skříně na potraviny.

On ten výběr základních potravin není tak velký a všechny ty nezdravé ptákoviny z dnešních supermaketů nikdo nepotřeboval.

Další odpovědi
quentos

překvapivě z němčiny … der Kredenz – příborník, mísník, bufet

vagra

Doplním snad jen k čemu sloužila.
…Kredenc je samostatně stojící „skříň“, ať už s horními nebo dolními dvířky.
Horní část (nejčastěji dvířka) bývají prosklená, aby bylo vidět na vybavení, jako jsou hrníčky, skleničky, talířky apod.
Dolní část slouží především k ukládání hrnců či různých pomůcek nutných k vaření. Nicméně to není podmínkou a kredenc tak poslouží k úschově ubrusů, ubrousků apod. Správným doplňkem kredence jsou šuplíky, které nesou lžičky, příbory, nože ke krájení atd.

Zdroj: http://www.nabytek-catrin.cz/kredence

anonym

To byla idyla – ta starost o to,aby někdo hosty neotrávil.Dnes jsme tráveni průmyslově.
A babiččina kredenc – to už je jen romantická vzpomínka. Jako spousta jiných věcí.

kapka

http://mladek­.nespi.cz/index­.php?m=show&id­pisne=84

http://www.you­tube.com/watch?v=1Roq-1OeMmM

annas

Kapko, děkuji za odkazy. Na Mládkovu skladbu jsem si vůbec nevzpomněla.