IK

Víte že vegetariánům může chybět po čase vitamín B12?

Vitamín B12 je jen v živočišných produktech, takže vyloučením masa se jeho zdroje také hodně omezí.
Mléčné výrobky se nesmějí přehánět z jiných důvodů, pak tu jsou ještě řasy, myslím chlorela, miso..možná droždí. Těžko se to hledá, tak beru pilulky, ale mít nějaký seznam by se hodilo.
Nedostatek B12 po 31 letech vegetariánství je při laxním zájmu o jídlo pochopitelný. Ale vysvětlujte to organismu.
Doplňuji:
http://www.ve­getarian.cz/vi­taminy/vit-b12.html
zmiňují bakterie ve střevech, to bude patrně závislé na zdravé mikroflóře. A vysvětlilo by se tím proč moje potíže se pojí s trávením.

Nejlepší odpověď
Damiana

Ano, vím. Nedávno jsem na téma B12 odpovídala.

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/vitamin-b12-v-tabletach-tloustne-se-po-nem

A tady jeśtě něco (nejen) pro vegetariány:

http://www.ve­getarian.cz/vi­taminy/vit-b12.html

Další odpovědi
briketka10

http://www.flo­ranazahrade.cz/zdra­vi/zelenina.htm

já si to nemyslím, celá skupina vitamínu B je v tomto odkazu !! nemáš pravdu !!

http://www.ve­getarian.cz/vi­taminy/vit-b12.html

JanVal

Čilou náhodou jsem měl na tento vitamín před několika dny referát ve škole. :) Takže, ano vím.

quentos

Damiana pravdu má. V odkaze píší, že – cituji – „zdroje vitamínu B12 jsou potraviny obohacené vitamínem B12“. OBOHACENÉ. Když je něco obohaceno vitamínem, znamená to v praxi bohužel to, že se tam nenachází jeho přírodní forma, nýbrž umělá, a ta je tělu na prd. Obohacení umělými vitamíny na absenci vitamínů v obohacovaných potravinách nic nemění.

IK

umělá forma mi funguje, ale ráda bych se zbavila závislosti a bojím se o své „odvážné“ děti které na to kašlou. Nějaký způsob jak si tělo poradí musí být, protože dcera za svých 19 let B12 bere až teď se stresem a mléčné výrobky mlsá až od 15ti, potíže nemá. Zato já jsem je měla už před vegetariánstvím.

IK

Briketko10, B12 v zelenině není na rozdíl od ostatních B vitamínů, ale šťávy jsou super to je jisté.

briketka10

stopově se nachází v květáku a v pšeničných klíčcích, vegetariánům B12 nechybí tak zásadně jak se píše v článku a i kdyby, mohou si koupit potr.doplněk..

IK

to stopové množství píšou že je zanedbatelné a nestačí.

briketka10

jestli stopově nebo nestopově je to jedno, mohou si ho koupit jako vitamín v lékárně..viz.můj předešlý názor, navíc je i v sýru, mléku, jogurtu, kvasnicích..

IK

jo to kupování v lékárně praktikuji už dva roky, to je jistota. Trávím po něm i věci na které jsem byla alergická, bolesti břicha zmizely, celoživotní problémy se srovnávají…
mám dost zlost že mě to nenapadlo dřív a že jsem nejedla denně 2g řas…hele kdo to jí? Mléčné výrobky miluji ale nikdy mi nedělaly dobře.

briketka10

zkus místo mléčných, zakysané, nebo sojové mléko Zajíc s vitamíny to si kupuju já na normální mám alergii, protože mám chron.zánět tl. střeva, ale už mám vyzkoušený potraviny co můžu a co ne..

IK

píšou vápník, Lecitin a 10 vitamínů ale nenašla jsem jaké. Nemáš doma krabici?
Tam to snad píšou.
Občas si ho koupím a také sušenou syrovátku, ale na pravidelné pití bych musela mít řádný důvod abych našla jak to pít s chutí. Žiji na silném zeleném čaji, dělá mi dobře ta svíravá chuť.

briketka10

http://www.le­karna.cz/sojo­vy-napoj-zajic-plus-350g-vitam-vapnik-lecit/

tady je odkaz na ty vitamíny v Zajíci..

IK

B1, B2, B6, B12, E, C, kys.pantothenová, biotin, niacin, kys. listová)
to není špatné, dík.
Ještě otázka kolik toho je, ale dá se aspoň regulovat množství, zejména když nechci spolknout další celou pilulku která je už 100% DDD
Jak řekl už Quentos, přírodní to není, takže budu hledat dál. Ale opravdu za tohle děkuji. Dobrá záloha.

briketka10

no já už krabičku nemám vyhazuju ji, vždycky si to přesypu do sklenice..
jak chceš regulovat množství tam je to taky asi napsaný podle gramů na denní dávku nevím..

briketka10

píšou v odkazu 2 polévkové lžíce nebo 6 kávových lžiček tj.250ml nápoje DDD dávka..

IK

Tak už koukám na krabici:
píší 25g prášku na 1/4l je 33% DDD, musela bych tak vypít 3/4l denně to nedám, nedovedu si představit ani že budu pít hrnek každý den, ale zvyknout bych si mohla aspoň na noc, to mě nejvíc štve že se bojím pilulky nespolikat, ráno je mi totiž úplně nejhůř.

briketka10

to je 31% a zbytek těch 60% mi neříkej, že nedodáš nějakým jídlem co sníš, nebo si uděláš ještě kávu a dáš si do ní dvě tři lžičky jako já si dávám..popřípadě čaj s mlíkem, zbytek bych už tak moc nepočítala přesně..