hapiky

Víte, že v samotný SSSR musel řešit tísíce incidentů ponejvíce na Ukrajině na podporu Československa v r.1968?

Ruce pryč od Československa apod. Ukrajinec Vasyla Makucha se na protest proti okupaci a na podporu ČSSR dokonce upálil, ještě dříve než Palach. Hlavním přínosem pokusů reformovat socialismus bylo, že dokázaly nereformovatelnost socialismu a praktickou nepoužitelnost komunistické ideologie, napsal deník.

https://www.li­dovky.cz/cesi-ani-slovaci-si-nepripominaji-prazske-jaro-vsima-si-francouzsky-denik-le-monde-g26-/zpravy-svet.aspx?c=A180820­_152053_ln_zah­ranici_Ceh&re­commendationId=00000000-0000-2000-8000-000000000000ěď

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tak já vím o velkých protestech přímo na Rudém náměstí, za účasti světově známých ruských osobností, potažmo disidentů. O Ukrajině v této souvislosti slyším poprvé, ale považuji to za možné.

Ostatně už vím odkud vítr fouká > s Ukrajinou „kamarádíme“, takže tam POCHOPITELNĚ bylo NEJVÍC incidentů, zatímco v Ruskem ne, takže tam incidenty NEBYLY. Jdi už do háje soudruhu ideologický referente!

Další odpovědi
Kepler

Bohužel odkaz je neplatný. Souhlasím s tím, že komunistická ideologie je nereformovatelná, to by už pak nebylo nic v duchu marxismu-leninismu. Ale socialismus reformovatelný je. Zase se musím opakovat, viz Čína. Tam připustili soukromé vlastnictví výrobních prostředků a jak jim to najednou ekonomicky jde!
Jinak o tom Makuchovi jsem opravdu nevěděl, ale na druhé straně se to dá pochopit. Ukrajinci a Čechoslováci sdíleli podobný osud porobené země, takže je jasné jaké byly sympatie.

anonym

To je přesně to co jsem řešil ve své otázce. Opět rok 1968. Pro boha kolik ještě zbytečných otázek nebo článků na tohle vznikne?

anonym

To nejsem příznivec rusů ani komunistů, spíše naopak ale už mi to zkrátka leze na nervy. Takhle se neřešil ani rok 1938.

Kepler

Alien: o nějakých velkých protestech na Rudém náměstí zase nevím nic já. Vím jen o pár lidech, něco jako sedm statečných. Myslím, že jich bylo dokonce míň než sedm.

hapiky

Kepler: asi jsem udělal někde chybičku. tato adresa je platná.https://www­.lidovky.cz/ce­si-ani-slovaci-si-nepripominaji-prazske-jaro-vsima-si-francouzsky-denik-le-monde-g26-/zpravy-svet.aspx?c=A180820­_152053_ln_zah­ranici_Ceh&re­commendationId=00000000–0000–2000–8000–000000000000ěď

aliendrone

JJ, přesně tenhle incident mám na mysli. (vybavuji si to kvůli té zproštěné těhuli). Vyhledal jsem si to teď na wiki – píší tam fakticky OSM lidí! :o

Tak nevím, jsem si celkem DOST jistý, že v článku, který jsem kdysi četl (to bylo ještě v době, kdy „demokratické“ Jelcinovo Rusko bylo „kamarád“) to popisovali, že tam bylo na cca 150 lidí – přičemž další kolemjdoucí se přidávali. Pak už to v podstatě sedí – KGB to rozehnala, zatkla organizátory (nezatkli všechny přítomné, protože něco jako masový protest v SSSR se přeci NEMŮŽE STÁT, tomu rozumím ;) :D)

Takže – buď v mnou čteném článku kecali tenkrát NEBO kecají dneska – obojí mi přijde stejně pravděpodobné. Pravdu můžou sdělit pouze odsouzení, bylo by zajímavé slyšet, co by řekli oni sami. :)