Avatar uživatele
blesk26

Víte, že tvary „aby jsme“ a „abysme“ v češtině vlastně neexistují? Že spisovně je to „abychom“?

V souvislosti s otázkou http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-rikate-na-moznou-zmenu-pravidel mě napadá, že spousta lidí tyto zkomoleniny používá, tak by mě zajímalo jestli všichni alespoň vědí, jak se to doopravdy má.

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 3Pro koho je otázka zajímavá? Kerberus, tom004, anonym před 4649 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
annas

Blesku, několikrát jsem na tento tvar již upoorňovala, vím, že někdo vložil i dotaz, ale nemohu jej najít.
Osvěta je dobrá stále, většina uživatelů si chybné tvary neuvědomuje.

Pro www – hovorová čeština je mluvená forma spisovné češtiny …

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
www

Ano, vím. Spisovně je jinak než hovorově, používám obojí !

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
tom004

Vím,ale vadí,mi to méně,než,použí­vání,cizích,rá­doby zdomácnělých slov.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
quentos

ano, vím… analogicky „kdybyste“, „kdybychom“. Ale u lidí mě fascinují, co se týče češtiny, daleko horší zpotvořeniny. Tak kupříkladu v jednotném čísle někteří úžasňáci používají „aby jsi“ a „kdyby jsi“ a myslí si o sobě, jak jsou hrozně spisovní, a přitom kdyby ušetřili tu jednu slabiku, udělali by dobře nejen sobě, neboť správný a jediný tvar je ABYS a KDYBYS.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

Trochu mi to připomíná ono známé „Ví, ale nedbá“.
Sám parřím spíše k jazykovým puristům (ale ne přehnaným), s citem pro rodnou řeč a snažím se i spisovně vyjadřovat.
Ale občas je na nás pohlíženo jako na staromódní vykopávky, holt kultura (nejen) projevu, valem upadá.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ljůca

ano, ale radeji pouzivam ten nespisovny 😁

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
anonym

pokud píši něco důležitého, tak se to snažím psát s abychom, ale v normální konverzaci určitě nikomu nevadí, když se řekne abys, abysme, atd.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Ella

Ano, vím to.
Ale používám obojí – něco jiného je mluvit popřípadě psát například úřadům nebo ve škole a něco jiného je mluvit s kamarády, těm je to stejně jedno…

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Tom.Noddy

Momentálně lingvisté uvažují, že by se tvary abysme apod. „zlegalizovaly“ ve spisovné češtině. Jazyk se vyvíjí a stejně to každý používá, tak proč ne?

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek