blesk26

Víte, že tvary „aby jsme“ a „abysme“ v češtině vlastně neexistují? Že spisovně je to „abychom“?

V souvislosti s otázkou http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-rikate-na-moznou-zmenu-pravidel mě napadá, že spousta lidí tyto zkomoleniny používá, tak by mě zajímalo jestli všichni alespoň vědí, jak se to doopravdy má.

Nejlepší odpověď
annas

Blesku, několikrát jsem na tento tvar již upoorňovala, vím, že někdo vložil i dotaz, ale nemohu jej najít.
Osvěta je dobrá stále, většina uživatelů si chybné tvary neuvědomuje.

Pro www – hovorová čeština je mluvená forma spisovné češtiny …

Další odpovědi
www

Ano, vím. Spisovně je jinak než hovorově, používám obojí !

tom004

Vím,ale vadí,mi to méně,než,použí­vání,cizích,rá­doby zdomácnělých slov.

quentos

ano, vím… analogicky „kdybyste“, „kdybychom“. Ale u lidí mě fascinují, co se týče češtiny, daleko horší zpotvořeniny. Tak kupříkladu v jednotném čísle někteří úžasňáci používají „aby jsi“ a „kdyby jsi“ a myslí si o sobě, jak jsou hrozně spisovní, a přitom kdyby ušetřili tu jednu slabiku, udělali by dobře nejen sobě, neboť správný a jediný tvar je ABYS a KDYBYS.

anonym

Trochu mi to připomíná ono známé „Ví, ale nedbá“.
Sám parřím spíše k jazykovým puristům (ale ne přehnaným), s citem pro rodnou řeč a snažím se i spisovně vyjadřovat.
Ale občas je na nás pohlíženo jako na staromódní vykopávky, holt kultura (nejen) projevu, valem upadá.

Ljůca

ano, ale radeji pouzivam ten nespisovny 😁

anonym

pokud píši něco důležitého, tak se to snažím psát s abychom, ale v normální konverzaci určitě nikomu nevadí, když se řekne abys, abysme, atd.

Ella

Ano, vím to.
Ale používám obojí – něco jiného je mluvit popřípadě psát například úřadům nebo ve škole a něco jiného je mluvit s kamarády, těm je to stejně jedno…

Tom.Noddy

Momentálně lingvisté uvažují, že by se tvary abysme apod. „zlegalizovaly“ ve spisovné češtině. Jazyk se vyvíjí a stejně to každý používá, tak proč ne?