ahold

Víte, že se povinnost evidovat tržby nevztahuje na platby kartou?

Dnes jsem našla tuto informaci: https://www.e­trzby.cz/cs/nej­castejsi-dotazy-zakazniku?id=287&ca­t=JakychPlateb

Znamená to, že je zbytečné hrát tzv. účtenkovku, pokud neplatíte hotově?

Nejlepší odpověď
ivzez

Ano, vím to.
Je to i logické, protože nejde o platbu v hotovosti,
platba je zaznamenána v bankách, …

Účtenkovku nehraju a neuznávám.

Další odpovědi
dubraro

Jistě že vím, platbu provedenou kartou nemůže obchodník zatajit, proto ji není potřeba ještě zvlášť evidovat.
Hrát účtenkovku je obyčejné udavačství, toho se účastnit nebudu.

elkon

Účtenkovku hraji, bez ohledu jak a čím platím.

Dochy

Tak popravdě tohle jsem nevěděl, přestože mám k problematice dost blízko. Ale poslední dobou jsem řešil spíše jiné projekty. Když jsem babišovku řešil naposledy, tak pamatuju, že jsme se právě divili, že i platby kartou musí být evidované (dokonce to bylo výslovně uvedeno v tehdejších pravidlech), na rozdíl od plateb z účtu na účet (přitom ty platby kartou jsou logovány snad ještě na více místech než ty z účtu na účet)

anonym

Čistě prakticky, abys mohl hrát tutovku účtenkovku nemusíš platit ani kartou ani hotově, stačí vypaběrkovat koš u supermarketu kde jsou vyhozené tisíce účtenek, vezmeš jednu, zaeviduješ do účtenkovky a máš splněno, protože ti co je vyhazují, to velmi pravděpodobně nedělají 🙂

mosoj

Nemáš pravdu. I po platbě kartou dostaneš evidovanou účtenku s FIK a BKP.
V aplikaci „Účtenkovka“ si pak evidenci můžeš ověřit.
Dubraro – Když zaeviduji účtenku do slosování, koho tím udávám? Klameš.

Kazatel

Víme, ovšem co za názory leze v odpovědích, se divíme. Vlastně nedivíme, tak prostá a manipulovatelná je okolní společnost, schopná sezobnout i nemaštěnou koblihu, aniž by se hlouběji zajímala o věc.

Dochy

mosoji: čti dvakrát. Nikdo nepsal, že platby kartou nejsou registrované. Pouze že není povinnost tyto platby registrovat. Ono totiž v tomto případě nikomu moc nevadí že je registrováno něco navíc, vadilo by kdyby něco chybělo. A původně opravdu byla povinnost registrovat i platby kartou. Proto registrování těchto plateb bylo implementováno. Později (po změně pravidel) jen nebylo zrušeno, protože by to znamenalo dělat zásah do již funkčních procesů, což už se zase často firmám nechce, protože by to znamenalo vývoj (a náklady) navíc.

„koho tím udávám“ – no teoreticky toho kdo tu účtenku vydal a nezaregistroval ji. Právě tímhle si Babiš ohlídá ty kdo by třeba na účtenky tiskly falešné kódy. Takže ta účtenkovka má vlastně několik kontrolních mechanismů:

  1. Tebe donutí tu účtenku vůbec zkontrolovat (pokud to aktivně hraješ a s danou účtenkou bys nemohl, pravděpodobně Tě to naštve a provozovatele pak udáš)
  2. Zadáš ty kódy a pokud by nesouhlasili, 4× to zopakuješ a zkontroluješ, pak budeš tak nasrán že obchodníka s chutí nabonzuješ…

(samozřejmě bonzovat nemusíš, ale většina lidí bude natolik vytočených že se do toho ráda pustí)

anonym

jinak se ale domnívám že zvlášť supermarkety, kde se protáčí obrovské sumy a jde především o rychlost v tom nedělají žádný rozdíl a do EET posílají prostě všechno, včetně nákupů hrazených kartou. Kdyby v tom měli dělat nějaký rozdíl, jen by riskovali že se někde nějaká přehlédne a to oni raději do EET pošlou informací víc, než o jednu míň 🙂 Proč to taky riskovat, že? Konec konců na daních se pak stejně ušetří jinak, například přesunem sídla mimo ČR 🙂

anonym

kdovíjaké výhry ale nečekej, nevyhrávají ani ti kteří používají trik s bazaructenek.cz který umožňuje měnit účtenky stejného obchodníka za účtenky různých obchodníků a tím výrazně zvyšovat denně registrované počty. Stejně je pravděpodobnost výhry i tak mizivá.