kapka

Víte, že jsou zásadní změny v mluvnici?

K původním sedmi pádům přibylo dalších deset. Už jste se je doučili?

  1. pád = kdo, co = nominativ
  2. pád = koho, čeho = genitiv
  3. pád = komu, čemu = dativ
  4. pád = koho, co = akuzativ
  5. pád = oslovujeme, voláme = vokativ
  6. pád = o kom, o čem = lokál
  7. pád = s kým, čím = instrumentál

Doplnění na současných 17 pádů

8. pád = kdo z koho = korytativ
9. pád = koho jak = buzerativ

10. pád = koho kam = delimitativ
11. pád = kdo koho = likvidativ

12. pád = jak na koho = intrikativ
13. pád = komu co = podmazativ

14. pád = co za co = korupcionál
15. pád = jak komu = protekcionál

16. pád = kdo s kým = kopulativ
17. pád = co na co = prezervativ

Nejlepší odpověď
annas

Mění se vše kolem nás. Výčet, který jste uvedla, vychází ze skutečnosti. Jen si pamatovat, který je ten pravý v určité situaci!!!

Další odpovědi
Michal Kole

fakt nebo to je nějaký „vtip“ ?

Já jsem ze základky 10 let a stěží si to pamatuji.

Na střední škole jsme to snad ani neopakovali a v učňáku taky snad ani ne.

johana 56

Doufám,že si při doučování nepolámu jazyk a nezapomenu těch 7 původních.

briketka10

TÝ V… !!
no to se z to toho opupínkuju..
buzerativ, korytativ, likvidativ,pod­mazativ, lokál,kopulativ, prezervativ : jsou nej 🙂

venkovan

A potom, že naše politickou ekonomická sféra nic prospěšného světu nepřináší. Obávám se, že v zahraničí o studium českého jazyka bude nesmírně velký zájem.
Jen aby angláni, a další nežárlili až se čeština stanenejrozší­řenějším jazykem světa.