annas

Víte, že 8/3 se slaví nejen MDŽ, ale 8/3 1794 vyšel 1. seznamovací inzerát v češtině v Pražských poštovských novinách?

1. Byl pisatel inzerátu příliš náročný?

„Hledaná dívka měla mít „dobré vychování, její tvář nesměla být poznamenána neštovicemi, měla se spokojit jen s jednou služkou, být dobrou hospodyní, přiměřeně důstojnou svého stavu a netoužit příliš po módě a společnosti.“

2. Časy se mění a lidé s nim. Nebyla manželka T. G. Masaryka Charlotta příliš přísná?

"Seznamovací inzeráty měly i své odpůrce. Patřila k nim třeba manželka T. G. Masaryka Charlotta. Považovala sňatkovou inzerci za nestoudnou a nemravnou.

Na budoucnost inzerce to ale nemělo žádný vliv. Brzy se stal tento způsob seznamování velmi populárním.

3. Myslíte, že v době rozšíření inzerátů na internetu se splní předpoklady sociologů?

„Sociologové předpovídají, že za patnáct let se plná polovina všech párů v Evropě seznámí on-line.“

4. Jsou uvedené starší inzeráty jasné? Zápatrala jsem v knížce Hrátky s češtinou od kolektivu autorů.

a)"Vdova 54/160 hledá seznámení s inteligentním mužem abstinentem z nedostatku příležiitostí.

  1. Přijmeme jednoho muže s možností částečné invalidity jako skladníka."
  2. Reklama jako inzerce – "Přejeme vám příjemnou chůzi z dokonalého výrobku.
  3. Nabízíme velký výběr rybích jídel a nápojů."
  4. Kytaru a jiné hudební nástroje úspěšně vyučuje zn.„Odborník“."

--
Obrázek

https://cdn.pi­xabay.com/pho­to/2014/02/17/20/02/o­ranges-268575_960_720.jpg

Nejlepší odpověď
Drap

Samozřejmě MDŽ vím, my starší to máme zažité. O inzerátu jsem netušil.

  1. Myslím že zřejmě ani moc náročný nebyl. Jednalo se jistě o movitějšího občana a takto mu vyhovovalo. Je obtížné srovnat náročnost z té doby.
  2. Přišla z jiného prostředí a Američané jsou puritánští dodnes. Zkrátka to tak viděla.
  3. Je to docela dost dobře možné. Ve veřejné dopravě jak vlakové tak autobusové, lidé spolu nemluví. Čumí do mobilů či jiného zřízení a sledují sociální sítě. Snad je i méně dostupných společenských akcí pro mladé a celkově se ve společnosti méně komunikuje, takže nás to skutečně asi potká.
  4. Všechny uvedené inzeráty jsou zábavné. Lidé šetřili každé písmenko, občas tisková chyba a co je pro někoho výstižné, pro jiného komické. Výdy se mi líbilo číst inzeráty v hodně starých časopisech.