hapiky

Víte, v jaké výšce se už stáváte kosmonautem?

Respektive do jaké výšky jste pořád pozemšťan?

Nejlepší odpověď
annas

"Kosmický prostor podle dnes mezinárodně uznávané definice začíná sto kilometrů nad našimi hlavami.

Státy se v 60. letech musely dohodnout, kde končí jim vyhrazený vzdušný prostor a začíná všem přístupný vesmír. Sto kilometrů je snadno srozumitelných a zapamatovatel­ných." atd.

Více v článku "Hranice vesmíru by měla podle vědců být níže. Ale oni o tom nerozhodují

Zdroj: https://www.id­nes.cz/technet/­veda/kde-je-karmanova-hranice-vesmiru.A180804_213­141_veda_mla

Myslím si, že pozemšťanem je každý člověk, který žije na na planetě Zemi, tedy se zde narod il. Kosmonautem /astronatem či pilotem se člověk musí stát., když zvládne vyletět do určité výšky.

"Ale v uvedeném odkazu je uvedené, že "například americké letectvo označovalo za astronauty i piloty, kteří se dostanou do výšek nad jinou symbolickou hranici, a to 50 mil, tedy zhruba 80 kilometrů.

Týkalo se to například pilotů pokusných letounů X-15 (kterýžto typ se mimochodem dvakrát dostal i nad mezinárodní hranici kosmického prostoru ve výšce 100 kilometrů)."

Další odpovědi
Bobek 2

Kosmonaut je profese a pozemšťanem člověk zůstává, i když se stane kosmonautem. Ale pokud jde o rozdíl mezi letectvím a kosmonautikou, bral bych za směrodatné, že výška nejnižších oběžných drah kolem Země se udává asi 150 až 160 km a že za hranici atmosféry je považována výška 100 km nad hladinou světového oceánu, tzv. Kármánova hranice. Tuto hranici uznává i Mezinárodní letecká federace. Ve výšce Kármánovy hranice rychlost pro dosažení potřebného aerodynamického vztlaku překračuje orbitální rychlost, tudíž nemá smysl používat křídla.

https://www.kos­monautix.cz/2013/02/­maly-pruvodce-po-obeznych-drahach/
https://www.svet­hardware.cz/na­sa-prenecha-nizkou-orbitu-podnikatelum-a-presune-se-vys/41529
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/K%C3%A1rm%C3%A1no­va_hranice

Edison

I v nulové výšce. Kosmonautem / astronautem se člověk stává přijetím do výcvikového programu. 😁 Za kosmické lety jsou považovány i lety na suborbitálních drahách, např. pro zkušební účely. Ono se to těžko definuje, neb třeba dopravní lety mohou probíhat i na hranici atmosféry tzv. skákavým letem. Je to již kosmický let?