tom004

Víte, proč se jednomu z tanců na diskotékách (tehdy na čajích), říkalo „holandsko“?

Dal se tancovat, snad mimo „ploužáků“, na vše. Kde ten název vznikl?

Nejlepší odpověď
hanulka11

moc dobře si to pamatuji, myslím,že v tehdejších letech bylo Holandsko líhní DJ a ony tance byly pro nás něco nového…fakt univerzálního..
jinak mě fakt nic nenapadá…sama jsem zvědavá

Další odpovědi
Děda Louda

Holanďan nebo též holandsko
Lidi se chtěli bavit a tančit. Když páskové na parketu vypalovali jitterbug a jive, stěží na sobě udrželi saka (společenský oděv byl samozřejmou poodmínkou). Díky vrozené tvořivosti, nebo spíš díky vnucené neznalosti, se v prostředí pražských tanečních sálů poloviny 50. let ustálila specificky česká modifikace tance ‚lindy hop‘, staršího tance, oblíbeného zejména ve 30.letech v prostředí amerického Harlemu, který tvořil jakýsi prazáklad pro jitterbug. Česká varianta lindy naznačovala přechod mezi kreacemi boogie woogie a rock'n'rollu. Nové taneční odrůdě se začalo říkat nelogicky ‚holanďan‘. Ale nakonec proč ne, když naši předkové o více než sto let dříve nazvali polku polkou, i když vznikla na Hradecku.

Taneční parkety však byly pod ostrým dohledem pořadatelů. Jakýkoli projev nenáležitého způsobu tance, totiž ‚odhazování‘ partnerky nebo uvolnění či dokonce svléknutí saka, byl okamžitě trestán vyvedením ze sálu. Největší mela nastala, když hlouček příznivců obklopil své šílící taneční favority a pořadatel se k nim nemohl probít. Mezi pověstné pražské tanečníky, kolem kterých se tyhle vylomeniny točily, patřili Áda Říha, Lída Čulíková, Milda Lošťák nebo Standa Ježek. Někteří z nich byli v roce 1952 najati do filmu Únos, aby zde zobrazili zhýralé tančící Amíky. Svědectví pamětníků vypovídají o dozorcích, kteří ‚nevhodného‘ tanečníka označili nesmazatelnou křídou na sako, aby se již nemohl na parket vrátit. Nemálo excentrických tanečníků tak bylo nuceno za jeden večer navštívit více podniků.

Zdroj: www.popmuzeum.cz

anonym

Tady se píše,že se neví,proč se mu tak říkalo,tančil se hodně,pak také jeden,kterému se říkalo pražák.Že by podle hlavního města,kde vznikl?

Zdroj: http://www.pop­museum.cz/sto­ries/stories.php?q=bbs96­01&a=0&l=cz

holandan

Odpovím nepřímo. O tomto tanci, velmi populárním v šedesátých letech, se dovíte hodně v mém románu „Tančili jsme holanďana“ (autor Jan Pásek)

Zdroj: www.jpasek.es­tranky.cz